Różne akty prawne w nieco odmienny sposób definiują mieszkanie lub lokal mieszkalny. Podstawowe założenia są jednak spójne. Zgodnie z definicją stosowaną przez Główny Urząd Statystyczny mieszkanie to lokal składający się z jednej lub kilku izb i pomieszczeń pomocniczych takich jak łazienka, spiżarnia, garderoba itp. oraz innych pomieszczeń znajdujących się w obrębie mieszkania, które służą mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców.
Co to jest lokal mieszkalny / mieszkanie?
Mieszkanie to lokal mieszkalny składający się z jednej lub więcej izb oraz pomieszczeń pomocniczych, przeznaczony do stałego pobytu, z konstrukcyjnie wydzielonymi ścianami i niezależnym wejściem. Mieszkanie musi spełniać określone warunki techniczne dotyczące m.in. powierzchni, wysokości pomieszczeń, dostępu do światła dziennego. |
Mieszkanie jest przeznaczone do stałego pobytu i zostało wybudowane w celach mieszkalnych lub powstało z przebudowy innych obiektów. Mieszkanie musi mieć konstrukcyjnie wydzielone trwałe ściany i prowadzi do niego niezależne wejście z korytarza, sieni, ulicy, podwórza lub ogrodu.
Podobną definicję lokalu mieszkalnego znajdziemy w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Zgodnie z nią, jeśli ma być ustanowione odrębne prawo własności, to lokal musi być samodzielny i łącznie spełniać trzy przesłanki:
- lokal mieszkalny stanowi izbę lub zespół izb wydzielonych trwałymi ścianami w obrębie budynku;
- został przeznaczony na stały pobyt ludzi (czyli taki, gdzie przebywanie osób trwa dłużej niż 4 godziny w ciągu doby);
- wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy zaspokajaniu potrzeb mieszkańców tego lokalu.
Szczegółowe informacje na temat lokali mieszkalnych znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 grudnia 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
W przepisach tych znajdziemy między innymi informację, że lokal mieszkalny musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 25 metrów kwadratowych, a wysokość pokoi nie powinna być niższa niż 2,5 metra. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych w lokalu powinna znajdować się kuchnia lub aneks kuchenny, łazienka i ustęp. Pomieszczenia mieszkalne, kuchnia i aneks kuchenny powinny mieć oświetlenie światłem dziennym, a powierzchnia okien w relacji do powierzchni podłogi nie powinna być mniejsza niż 1 do 8.
W przypadku lokali mieszkalnych niedopuszczalne jest ich oświetlenie jedynie światłem sztucznym. Pokoje mieszkalne powinny mieć zapewnione minimum 3 godziny światła słonecznego w godzinach od 7:00 do 17:00, a w zabudowie śródmiejskiej 1,5 godziny. W przypadku kawalerek przepisy nie określają wymaganego czasu nasłonecznienia.
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest pozwolenie na użytkowanie?
-
Co to jest pomieszczenie przynależne?
-
Co to jest nieruchomość komercyjna?