Luka czynszowa to problem, z którym musi się zmierzyć spore grono Polaków. Dotyczy on osób, które mają zbyt niskie dochody, aby kupić lub wynająć mieszkanie na warunkach rynkowych, i jednocześnie mają zbyt duże wynagrodzenie przypadające na członka rodziny, aby uzyskać mieszkanie dotowane przez państwo.
Co to jest luka czynszowa?
Luka czynszowa to problem gospodarstw domowych o dochodach zbyt niskich na zakup lub najem mieszkania na warunkach rynkowych, ale zbyt wysokich na uzyskanie mieszkania socjalnego lub innej formy wsparcia w najmie lub nabyciu lokalu mieszkalnego. |
Luka czynszowa często występuje w przypadku gospodarstw domowych prowadzonych przez samotnych rodziców lub rodziców z dwójką, trójką lub większą liczbą dzieci na utrzymaniu. Mniejsza luka zazwyczaj jest w przypadku gospodarstw w modelu 2 plus 1, a najrzadziej luka występuję w przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych składających się z samych osób dorosłych.
Struktura gospodarstw domowych, w których może wystąpić luka czynszowa, jest bardzo zróżnicowana pod względem ekonomicznym i społecznym. Dlatego trudno jest stworzyć skuteczne narzędzia, które mogłyby pomóc w zwalczaniu luki czynszowej bez gruntownej zmiany polityki mieszkaniowej.
Eksperci zauważają, że nie uda się zniwelować luki, jeśli środki publiczne będą przeznaczane na pomoc w sfinansowaniu zakupu mieszkania na własność, zamiast wspierać potrzeby osób, które są całkowicie wykluczone z rynku kredytowego ze względu na brak zdolności kredytowej.
Pomoc państwa powinna wspierać wszelkiego rodzaju alternatywy dla zakupu mieszkania na własność oraz programy realizowane w celu poprawy podaży nieruchomości. Przede wszystkim powinien być wykorzystany potencjał budownictwa społecznego, które jest dostępne dla osób o niskich dochodach i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Dowiedz się więcej:
-
Jak dostać mieszkanie TBS?
-
Na czym polega program "Rodzinny kredyt mieszkaniowy"?
-
Co to jest program "Mieszkanie za remont"?
-
Czym są Społeczne Agencje Najmu?