Mapa do celów projektowych jest jednym z dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o pozwolenia na budowę. Potrzebna jest do sporządzenia projektu budowlanego.
Co to jest mapa do celów projektowych?
Mapa do celów projektowych jest niezbędna do sporządzenia projektu budowlanego i ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jest mapą geodezyjną zawierającą dane z mapy zasadniczej oraz dodatkowe informacje, takie jak linie zabudowy czy ukształtowanie terenu. Można ją zamówić w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub u uprawnionego geodety. Jej aktualność jest kluczowa dla ważności projektu. |
Kwestie związane z mapą do celów projektowych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Zgodnie z tym rozporządzeniem, mapa do celów projektowych jest mapą geodezyjną sporządzaną na kopii zaktualizowanej mapy zasadniczej. Zawiera więc te same informacje, co mapa zasadnicza, a także dodatkowe dane potrzebne do stworzenia dokumentacji projektowej.
Na mapie do celów projektowych powinny być oznaczone następujące informacje:
- linie zabudowy;
- granice między terenami o różnym przeznaczeniu (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego);
- klasa bonitacyjna gleby;
- uzbrojenie terenu;
- ukształtowanie terenu (w formie poziomic lub określenia rzędnych wysokości siatki punktów);
- oznaczenie obszaru aktualizacji;
- dane opisujące mapę, takie jak skala, lokalizacja, oznaczenie jednostki ewidencyjnej, data sporządzenia aktualizacji mapy, nazwa wykonawcy prac geodezyjnych i identyfikator zgłoszenia tych prac, nazwisko osoby, która sporządziła mapę.
Mapa do celów projektowych jest podstawą projektu zagospodarowania działki lub terenu. Może być sporządzana w różnych skalach.
Skale, w których tworzy się mapę do celów projektowych:
- w skali 1:500 tworzy się mapy działek budowlanych;
- w skali 1:1000 – mapy zespołów obiektów budowlanych i terenów budownictwa przemysłowego;
- w skali 1: 2000 – mapy rozległych terenów z rozproszonymi obiektami.
Skąd wziąć mapę do celów projektowych?
Mapę do celów projektowych można zamówić w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej właściwym dla lokalizacji terenu, dla którego sporządzana jest mapa, albo u geodety z odpowiednimi uprawnieniami. Koszt sporządzenia mapy zależy m.in. od regionu Polski, w którym inwestycja jest planowana, od rodzaju inwestycji, od uzbrojenia terenu i od obiektów, które mają powstać.
Czas ważności mapy do celów projektowych nie jest określony w przepisach, ale informacje na niej zawarte muszą być aktualne – a więc wszelkie zmiany na obszarze działki bądź terenu powodują, że mapa się dezaktualizuje.