Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Budowa i remont
  • Oszczędności czy wygoda? Metoda gospodarska vs. generalny wykonawca budowy domu

Oszczędności czy wygoda? Metoda gospodarska vs. generalny wykonawca budowy domu

Anna Serafin
Komentarze

Decydując się na budowę domu, masz do wyboru zrobić to metodą gospodarską, czyli we własnym zakresie, albo zatrudnić do tego wykwalifikowaną firmę. Druga opcja jest oczywiście wygodniejsza, ale za to pierwsza pozwala wszystkiego dopilnować samemu. Jednak głównym kryterium wyboru dla inwestorów najczęściej jest cena. Sprawdzamy, co lepiej wybrać i jak będzie wyglądał koszt budowy domu murowanego metodą gospodarską i zleconą.

Budowa systemem gospodarskim (albo gospodarczym) polega na tym, że inwestor sam wybiera podwykonawców do różnych robót, pilnuje, czy są one odpowiednio wykonane, a także część prac wykonuje sam – z pomocą rodziny czy znajomych. Zadaniem inwestora jest również załatwienie wszystkich niezbędnych pozwoleń i dokumentów, zakup materiałów budowlanych czy wynajem specjalistycznego sprzętu.

Z kolei systemem zleconym buduje się, zatrudniając do tego jedną firmę, która zajmuje się koordynacją robót, ale też zatrudnia podwykonawców, pilnuje jakości i terminowości oraz kupuje materiały budowlane. Inwestor, podpisując umowę, umawia się z wykonawcą na wykonanie określonego zakresu prac w danym terminie i za zdefiniowaną wcześniej sumę. Można umówić się, że efektem finalnym prac będzie postawienie do stanu surowego zamkniętego, deweloperskiego albo nawet „pod klucz”.

Zalety budowy domu metodą gospodarską

Główną zaletą metody gospodarskiej jest oczywiście niższa cena. Różnica wynika z tego, że nie płacimy za szereg usług, takich jak szukanie podwykonawców, kontrola jakości prac na budowie czy transport potrzebnych komponentów.

Można również zaoszczędzić na zakupie materiałów, jeżeli mamy sporo wolnego czasu i chęci, aby szukać promocyjnych okazji. Wydatki budowlane rozkładają się także w czasie. Dlatego jeśli chcesz sfinansować postawienie domu z własnych środków, bez kredytu, to metoda gospodarska będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem. W każdej chwili możesz również zastopować prace i wznowić je, jeżeli będziesz mieć zaoszczędzone środki.

Część prostszych prac można wykonać samemu albo z pomocą znajomych, którzy mają w tym doświadczenie. Są to przykładowo:

  • murowanie ścian,
  • wykonanie stropu,
  • układanie kanałów kominowych,
  • impregnacja drewna pod więźbę dachową,
  • ocieplenie domu,
  • wykonanie podbitki dachowej,
  • wykonanie izolacji przeciw wilgoci i utracie ciepła,
  • wylanie posadzki,
  • ocieplenie dachu,
  • układanie płyt karton-gips,
  • tynkowanie ścian.

 

Warto wybrać budowę metodą gospodarską, jeżeli masz doświadczenie w pracach budowlanych albo znajomych podwykonawców. Dzięki postawieniu domu we własnym zakresie możesz wybrać dowolne ekipy budowlane, co do których masz pewność, że solidnie wykonają umówione prace, a nie zgadzać się na te, które proponuje firma przy metodzie zleconej. Na bieżąco możesz również sprawdzać jakość wykonanych zadań i w razie potrzeby zmienić fachowców.

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to dobra metoda dla laików. Nie mając doświadczenia i znajomości w branży budowlanej, jest duże ryzyko, że wykonawca, korzystając z twojej niewiedzy, będzie chciał cię oszukać, np. sztucznie zawyżyć cenę usług albo dopuścić się zaniedbań na samej budowie. A tobie trudno będzie sprawdzić to, czego na pierwszy rzut oka nie widać (np. czy dach jest szczelny albo ściany dobrze docieplone).

Zalety budowy domu systemem zleconym

System zlecony to najlepsze wyjście dla osób, które nie mają pojęcia o budowlance, ale też zależy im, aby relatywnie szybko się wprowadzić. Wynajęta firma sama będzie dbała o to, aby materiały budowlane dotarły na czas, a podwykonawcy mieli wolne terminy. Dzięki znajomościom w branży dużo łatwiej jest jej takie sprawy załatwić. Zazwyczaj firmy współpracują cyklicznie z tymi samymi specjalistami, więc wiedzą, że poziom wykonania przez nich usług jest naprawdę satysfakcjonujący, a ty możesz liczyć na sprawdzonych podwykonawców. Warto pamiętać, że to jakich współpracowników firma wybierze, świadczy ostatecznie o niej samej. W trosce o dobrą opinię wśród klientów to weryfikuje, czego ty nie musisz już robić.

Podpisując umowę o budowę domu systemem zleconym, umawiasz się na konkretną kwotę. Czasami w dokumencie jest stosowany zapis, że ostateczna cena może wzrosnąć np. o 10 – 20 proc., jeżeli koszty materiałów czy robocizny drastycznie pójdą w górę. Mniej więcej jednak wiesz, jaką kwotę musisz przygotować. Przy metodzie gospodarskiej wiele niespodziewanych wydatków może cię zaskoczyć.

Co prawda, wynajęcie firmy budowlanej, która będzie odpowiadała za całość inwestycji, zawsze wyjdzie drożej niż budowa we własnym zakresie, ale warto wiedzieć, że również można liczyć na pewne oszczędności. Wyspecjalizowane firmy mogą liczyć na duże rabaty przy zakupie materiałów budowlanych, bo kupują hurtowe ilości. Często również udaje im się wynegocjować faktury z 8-procentową stawką VAT (dla klientów indywidualnych wynosi ona 23 proc.).

Generalny wykonawca – generalnie wyższe koszty

Budując dom systemem gospodarskim do stanu surowego zamkniętego, można naprawdę sporo zaoszczędzić. O ile przeciętnie droższe będą poszczególne etapy budowy domu murowanego, jeżeli zlecisz je generalnemu wykonawcy?

  • Prace ziemne fundamentowe – do 50 proc.
  • Ściany – do 70 proc.
  • Stropy – do 30 proc.
  • Kominy – do 70 proc.
  • Dach – do 30 proc.
  • Stolarka zewnętrzna – ok. 10 proc.
  • Elewacje – do 70 proc.
  • Posadzki – do 50 proc.
  • Ocieplenie wewnętrzne – do 80 proc.
  • Wykończenie ścian – do 70 proc.

Jak widać, niektóre prace naprawdę bardzo opłaca się wykonać samemu, szczególnie jeśli liczysz na budowie każdy grosz. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na to, a nie masz odpowiednich umiejętności, to koszty związane z usunięciem niedoróbek i ponownym, poprawnym wykonaniem może cię sumarycznie wynieść jeszcze więcej. Koszt budowy domu w dużym stopniu zależy też od wybranej technologii. Ostatnio coraz większą popularność zdobywają domy skandynawskie - "Dom skandynawski - oszczędność nie tylko pieniędzy".

Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie zastanów się, co jest dla ciebie ważniejsze – oszczędności czy brak stresu związany z kupnem materiałów czy poszukiwaniem podwykonawców i szybsza przeprowadzka.

Jeżeli jednak nie chcesz zajmować się budową domu i wyszukiwaniem wykonawców, sprawdź ofertę gotowych domów na sprzedaż:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także