Mieszkania komunalne to lokale udostępniane przez gminę osobom o niskich dochodach. Aby ubiegać się o prawo do zamieszkania w takim lokalu, należy spełnić kryteria określone przez urząd gminy.
Co to jest mieszkanie komunalne?
Mieszkania komunalne są z założenia przeznaczone dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup bądź wynajmowanie mieszkania na zasadach rynkowych, a jednocześnie mają na tyle wysokie dochody, by nie mieć problemów z regulowaniem bieżących opłat.
Mieszkanie komunalne różni się od mieszkania socjalnego wyższym wymaganym progiem dochodowym i wyższym standardem. Natomiast od mieszkania w TBS-ie (towarzystwie budownictwa społecznego) różni się brakiem konieczności wniesienia wkładu partycypacyjnego.
Kto może ubiegać się o mieszkanie komunalne?
Warto pamiętać, że zainteresowanie mieszkaniami komunalnymi jest znacznie większe niż ich podaż. Dlatego gminy nieraz ustalają dość restrykcyjne kryteria określające, kto może składać wniosek i komu przysługuje pierwszeństwo. Kryteria te mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji, dlatego osoby chcące ubiegać się o takie mieszkanie zawsze powinny zapoznać się z zasadami zawartymi w odpowiedniej uchwale rady miasta lub gminy. Są jednak warunki, które się zazwyczaj powtarzają.
Warunki, które trzeba spełnić, ubiegając się o mieszkanie komunalne:
- brak tytułu prawnego do innego mieszkania lub domu;
- zamiar stałego zamieszkania w danej gminie (np. podjęcie tam pracy bądź nauki);
- spełnienie kryterium dochodowego na osobę (jest ono z reguły obliczane w relacji do najniższej emerytury).
Jak ubiegać się o mieszkanie komunalne?
Aby starać się o przyznanie mieszkania komunalnego, należy:
- wypełnić wniosek (druk można znaleźć na stronie odpowiedniego urzędu gminy);
- skompletować załączniki wymagane przez gminę (np. zaświadczenie o dochodach, oświadczenie o braku tytułu prawnego do innej nieruchomości);
- złożyć wniosek wraz z załącznikami w urzędzie gminy.
Następnie gmina analizuje wniosek i sytuację mieszkaniową oraz finansową wnioskodawcy. Jeśli decyzja jest pozytywna, wnioskodawca trafia do kolejki oczekujących na mieszkanie (oczekiwanie może trwać nawet kilka lat). Gmina przedstawia maksymalnie trzy propozycje mieszkania – jeśli wnioskodawca nie zaakceptuje żadnej, jest skreślany z listy oczekujących. Jeśli mieszkanie zostanie zaakceptowane, wnioskodawca podpisuje umowę najmu.
Wykup mieszkania komunalnego
Mieszkanie komunalne można wykupić, gdy gmina wystawia je na sprzedaż. Pierwszeństwo mają dotychczasowi najemcy, o ile nie zalegają z opłatami za czynsz. Niektóre gminy wprowadzają duże bonifikaty (zniżki) na mieszkania o niskim standardzie, wymagające remontu. Z jednej strony można więc kupić takie mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie, z drugiej – zawsze warto rozważyć, czy po uwzględnieniu kosztów prac remontowych i materiałów budowlanych zakup byłby opłacalny.