Mieszkanie Plus to rządowy program, którego założeniem było zapewnienie tanich mieszkań na wynajem z możliwością wykupu. Program został powołany uchwałą Rady Ministrów w 2016 r., a wygaszony w 2023 r.
Co to jest Mieszkanie Plus?
Program Mieszkanie Plus, który funkcjonował w latach 2016-2023, został stworzony jako wsparcie dla osób, których nie było stać na mieszkanie. Nie spełnił jednak pierwotnych założeń dotyczących liczby mieszkań i wysokości czynszów. |
Program Mieszkanie Plus był realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości w ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi. Zastąpił obowiązujący do końca 2018 roku program wsparcia dla kredytobiorców Mieszkanie dla Młodych.
Program Mieszkanie Plus skierowany był do osób, które nie mogły sobie pozwolić na mieszkanie na zasadach rynkowych ze względu na brak zdolności kredytowej. W pierwszej kolejności z przywilejów programu miały skorzystać rodziny, szczególnie wielodzietne, które nie mogły liczyć na mieszkanie komunalne.
Program opierał się na następujących filarach:
- części rynkowej, w ramach której Polski Fundusz Rozwoju kupował budynki od deweloperów; były one przeznaczone na wynajem dla osób o dochodach umiarkowanych, lecz wystarczających na terminowe opłacanie czynszu;
- części społecznej, z cenami regulowanymi, będącej wsparciem dla budownictwa mieszkań przeznaczonych dla osób o niższych dochodach i mieszkających w trudnych warunkach.
Według założeń mieszkania miały powstawać w całym kraju, na gruntach należących do Skarbu Państwa, w pierwszej kolejności w gminach, gdzie rynek pracy rozwija się dynamicznie.
Okazało się jednak, że realizacja programu w praktyce bardzo rozminęła się z założeniami. Według obietnic w 2019 r. miało być 100 tys. mieszkań w budowie, podczas gdy w rzeczywistości według stanu na koniec 2022 r. w ramach części rynkowej i społecznej powstało jedynie ok. 19 tys. lokali.
Niskie czynsze również okazały się fikcją – mieszkańcy już powstałych inwestycji obecnie płacą podobne kwoty jak najemcy wolnorynkowi. W dodatku mieszkania były oferowane w stanie deweloperskim, a mieszkańcy musieli ponieść koszty ich wykończenia i wyposażenia, podczas gdy na rynku najmu za podobne kwoty można znaleźć mieszkania już umeblowane.
W maju 2023 r. Waldemar Buda, ówczesny minister rozwoju i technologii, ogłosił zamknięcie programu. Zapowiedział możliwość wykupienia już wynajmowanych mieszkań w preferencyjnych cenach.
Dowiedz się więcej:
-
Kto i jak może uzyskać dodatek mieszkaniowy?
-
Na czym polega program Mieszkanie za remont?
-
Czym są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe?
-
Czym jest luka czynszowa?