Mieszkanie socjalne to lokal, który miasto lub gmina może przydzielić osobie najbardziej potrzebującej, niezdolnej do zakupu lub najmu na zasadach rynkowych. Mieszkanie socjalne może otrzymać osoba uboga, w kryzysie bezdomności, lokatorzy, których budynki zostały przeznaczone do rozbiórki, a także osoby eksmitowane ze swoich mieszkań.
Co to jest mieszkanie socjalne?
Mieszkanie socjalne, przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej, jest przydzielane przez gminy na podstawie lokalnych kryteriów, takich jak dochody czy sytuacja rodzinna. Lokatorzy tych mieszkań nie stają się ich właścicielami i są zobowiązani do opuszczenia lokalu w przypadku poprawy sytuacji finansowej. |
Lokale socjalne mają zazwyczaj niski standard, ale za to miesięczne opłaty ponoszone przez lokatora są również na niskim poziomie. Przyznawany w ramach pomocy lokal musi nadawać się do zamieszkania ze względu na stan techniczny oraz wyposażenie. Powierzchnia lokalu socjalnego nie może być mniejsza niż 5 metrów kwadratowych na osobę lub 10 metrów kwadratowych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.
Przyznanie lokalu socjalnego odbywa się na zasadach obowiązujących w danej gminie. Lokalny samorząd może określać warunki, na jakich będzie przyznawał lokale socjalne. Zazwyczaj decydującym kryterium jest poziom dochodów i ogólna sytuacja materialna. Mogą być również brane pod uwagę inne kryteria, takie jak liczba osób w gospodarstwie domowym, opieka nad nieletnimi dziećmi lub niepełnosprawność któregoś z członów rodziny. Problem z otrzymaniem lokalu mogą mieć za to osoby, które wcześniej niszczyły mienie gminy (np. lokal komunalny) lub zakłócały spokój innych mieszkańców.
Lokal socjalny może zostać przyznany na podstawie wniosku złożonego w urzędzie miasta lub gminy. Prawo do mieszkania socjalnego może zostać przyznane na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Umowa może zostać przedłużona na kolejny okres, jednak lokator jest zobowiązany do opuszczenia lokalu w przypadku poprawy sytuacji finansowej i znalezienia innego mieszkania. Lokator, któremu zostało przyznane mieszkanie socjalne, może użytkować lokal, jednak nigdy nie stanie się jego właścicielem, nie może go wynajmować innym osobom, ani sprzedać.
Ideą udostępniania lokali socjalnych jest pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Mimo że gmina ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby mieszkań socjalnych, to często z powodu braku odpowiednich lokali czas oczekiwania na przyznanie mieszkania socjalnego może wynieść nawet kilka lat.
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest bonifikata na mieszkanie?
-
Co to jest gminny zasób nieruchomości?
-
Jak dostać mieszkanie TBS?
-
Jakie są zasady zamiany mieszkania komunalnego?