Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Mniej mieszkań oddanych do użytkowania (ale chcemy budować więcej)

Mniej mieszkań oddanych do użytkowania (ale chcemy budować więcej)

Michalina Janyszek
Komentarze

Mimo, że ostatnio dużo mówi się o odbudowującej się podaży, w okresie od stycznia do kwietnia 2024 oddano do użytkowania mniej lokali mieszkalnych niż w tym samym czasie przed rokiem. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Trend wzrostowy dotyczy też rozpoczętych inwestycji budowlanych.

Pomimo spadku liczby mieszkań oddanych do użytkowania w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku, rośnie liczba pozwoleń na budowę, co wskazuje na ożywienie na rynku mieszkaniowym. W szczególności widać znaczne zwiększenie liczby rozpoczętych inwestycji budowlanych.

Ile mieszkań oddano w 2024?

Według wstępnych danych zebranych przez GUS przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku oddano 64,6 tysiąca mieszkań, czyli o 14,8% mniej niż w tym samym czasie w 2023. Oferta deweloperska poszerzyła się o 39,2 tysiąca lokali, co oznacza spadek o nieco ponad 3% rok do roku. Natomiast inwestorzy indywidualni przekazali do eksploatacji 24 tysiące mieszkań i domów, to jest niemal 30% mniej niż przed rokiem. W pozostałych formach budownictwa oddano do użytkowania łącznie 1,4 tysiąca nieruchomości mieszkalnych. Spadki te mogą być konsekwencją trudnej sytuacji gospodarczej i rosnących kosztów budowy. Na aktywność inwestorów prywatnych wpływają również warunki kredytowe.

Więcej zgłoszeń i pozwoleń na budowę

Według opracowania GUS w okresie styczeń-kwiecień 2024 wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 93,9 tysiąca mieszkań. Oznacza to wzrost o niemal 30% w skali rok do roku. Najwięcej pozwoleń spośród różnych grup inwestorów otrzymali deweloperzy. Wydano im 67 tysięcy takich dokumentów, czyli o 36.8% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Inwestorzy indywidualni w omawianym czasie postarali się o 25 tysięcy pozwoleń, co oznacza wzrost o nieco ponad 16% rok do roku.

W pozostałych formach budownictwa (czynszowe, komunalne, społeczne i zakładowe) zarejestrowano 1,9 tysiąca mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W ubiegłym roku wartość ta zamknęła się w 2 tysiącach.

Wyczekiwane ożywienie w sektorze mieszkaniowym

W okresie od stycznia do końca kwietnia bieżącego roku w sektorze mieszkalnym rozpoczęto 81,3 tysięcy inwestycji budowlanych. To świetny wynik, ponieważ oznacza wzrost na poziomie ponad 50% w porównaniu z poprzednim rokiem. W omawianym okresie deweloperzy przystąpili do budowy 54,6 tysięcy lokali, czyli o 79,5% więcej w skali rok do roku. Początek 2024 był też okresem większej aktywności inwestorów indywidualnych, którzy rozpoczęli 25,5 tysiąca budów, co oznacza wzrost w porównaniu z 2023 na poziomie 19,2%.

Można oceniać, że na koniec kwietnia 2024 roku w budowie pozostawało 817,6 tysięcy lokali mieszkalnych, czyli o niecały punkt procentowy więcej niż w analogicznym miesiącu 2023 roku.

Regionem najaktywniejszym inwestycyjnie pozostawało województwo mazowieckie. Wartości dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania, nieruchomości mieszkalnych, których budowę rozpoczęto, oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wynoszą odpowiednio 12, 15,4 i 20,1 tysiąca lokali.

W świetle omawianych danych można śmiało stwierdzić, że choć na rynek nie trafia jeszcze zbyt wiele mieszkań, branża wchodzi w fazę inwestycyjnego ożywienia. Planowanych i otwieranych jest więcej przedsięwzięć budowlanych w skali rok do roku. Świadczy to o tym, że zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy prywatni są świadomi dużych potrzeb mieszkaniowych. Jak w tym czasie zachowywali się kupujący? Według naszych danych w okresie od stycznia do kwietnia tego roku mieliśmy do czynienia z tak zwanym “odroczonym popytem”. Potencjalni kupujący przeglądali dostępną ofertę lokali mieszkalnych, ale nie spieszyli się z finalizowaniem transakcji (link do raportu kwartalnego - I kwartał 2024 oczami kupujących) Część z nich czeka zapewne na ostateczne decyzje dotyczące preferencyjnych kredytów #naStart. Inni na moment, gdy oferta lokali będzie jeszcze bogatsza lub ceny spadną.

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-kwiecień 2024 roku"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także