Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Budowa i remont
  • W najnowszej edycji programu „Mój Prąd” można zyskać nawet 28 tysięcy dofinansowania

W najnowszej edycji programu „Mój Prąd” można zyskać nawet 28 tysięcy dofinansowania

Michalina Janyszek
Komentarze

Już 2 września 2024 rusza nabór wniosków do kolejnej edycji popularnego programu „Mój Prąd”. To szósta odsłona działania, w ramach którego można starać się o dofinansowanie do instalacji PV. Ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zaznacza, że w tym roku budżet przeznaczony na wsparcie prosumentów zamknie się w kwocie 400 milionów złotych.

Nabór wniosków do programu „Mój Prąd 6.0” rozpoczął się 2 września 2024. W tym roku można uzyskać dofinansowanie do 28 tysięcy złotych na instalacje PV i magazyny energii.

Warunki programu Mój Prąd 2024

Maksymalne dofinansowanie w ramach tegorocznego programu może wynieść 28 tysięcy złotych. Sumę tę uzyskamy, inwestując w mikroinstalację PV i magazyny energii elektrycznej oraz ciepła. Wnioski o refundację można składać od 2 września do 20 grudnia 2024 chyba, że budżet programu wyczerpie się wcześniej.

Co ważne mikroinstalacje PV zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia tego roku mogą zostać dofinansowane tylko wtedy, jeśli będą posiadać magazyn energii. Z tego wymogu zwolnione są systemy zgłaszane do sieci do 31 lipca 2024. Wszyscy prosumenci, którzy chcą starać się o dodatkowe środki, muszą rozliczać się w systemie net-billing. Funkcjonuje on już od kwietnia 2022.

Tegoroczne dofinansowanie do instalacji PV wyniesie maksymalnie 7 tysięcy złotych. Dla magazynu energii elektrycznej można uzyskać 16 tysięcy złotych, a dla magazynu ciepła 5 tysięcy. Warto podkreślić, że wymienione formy wsparcia można łączyć, dzięki czemu prosument, który zdecyduje się na kompleksową inwestycję, ma szansę na nawet 28 tysięcy złotych dofinansowania. O środki z programu mogą starać się wszyscy, którzy nie brali udziału w jego poprzednich edycjach i zainwestowali w mikroinstalację po 1 stycznia 2021 roku.

Mój Prąd 6.0 to też wyższa maksymalna moc mikroinstalacji, dla której można starać się o dofinansowanie. W tym roku podniesiono ją z 10 do 20 kW. Jak podkreśla ministra, zmiana ta została wprowadzona po wysłuchaniu się w potrzeby prosumentów.

Trzeba pamiętać, że z szansy na dofinansowanie nie mogą korzystać właściciele systemów, które w ramach inwestycji zyskały tylko większą moc. Jeśli jednak mikroinstalacja została rozbudowana, na przykład o magazyn ciepła, prosument może starać się o refundację związanych z tym kosztów.

Ministerstwo rekomenduje magazyny prądu o pojemności półtora raza większej niż maksymalna moc instalacji w kW. Nie jest to jednak warunek konieczny, który trzeba spełnić, aby starać się o dofinansowanie.

Określając nowe warunki programu, specjaliści resortu środowiska zauważyli pewien problem. Niektórzy operatorzy systemów dystrybucyjnych przy podłączaniu magazynów błędnie określają maksymalną moc przyłącza. Traktują ją jako sumę mocy instalacji i magazynu. Przez to prosument ponosi dodatkowe koszty związane z mocą przyłącza, której nigdy nie wykorzystuje. W praktyce bowiem instalacja i magazyn nigdy nie oddają energii do sieci równocześnie. Urzędnicy szukają aktualnie sposobu, aby rozwiązać ten problem.

Źródło danych: https://www.gov.pl/web/nfosigw/moj-prad-60-wystartuje-we-wrzesniu-na-nowych-zasadach


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także