Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Nadal można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Nadal można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Michalina Janyszek
Komentarze

W komentarzach ekspertów dotyczących sytuacji polskiego kredytobiorcy wciąż wraca temat niepewnej przyszłości programu #naStart. Flagowy projekt nowego rządu ma jednak szansę wejść w życie dopiero w 2025 roku i to pod warunkiem, że zyska poparcie wszystkich koalicjantów. W tej sytuacji wydawać by się mogło, że osoby chcące kupić własne mieszkanie na kredyt, pozostają bez wsparcia. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że dopłaty w ramach Rodzinnego kredytu mieszkaniowego wciąż są dostępne. Kto i na jakich zasadach może z tego skorzystać?

Rząd kontynuuje program Rodzinny kredyt mieszkaniowy. W jego ramach rodziny z dziećmi mogą zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego oraz uzyskać dopłaty do tego kredytu, jeśli pojawią się nowe dzieci.

Mieszkanie bez wkładu własnego? Poznaj zasady

Na stronie gov.pl możemy znaleźć oficjalny komunikat Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczący szczegółów Rodzinnego kredytu mieszkaniowego. Jest on kierowany do osób, które nie posiadają własnego mieszkania i stać je na kredyt hipoteczny. Program pozwala na kredytowanie nieruchomości bez wkładu własnego, dzięki czemu znosi ważną barierę finansową, przed którą stoi wiele osób, szczególnie tych młodych. W praktyce oznacza to, że jeśli spełniamy warunki rządowego działania, to możemy uzyskać pożyczkę na 100% wartości mieszkania.

Co ważne, gospodarstwa domowe, w których skład wchodzi dwoje lub więcej dzieci, mogą posiadać lokum na własność i nadal starać się o kredyt bez wkładu własnego. W takim wypadku obowiązują jednak limity dotyczące metrażu. Mieszkanie nie może być większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje. Przy trójce limit zwiększa się do 75m2 i do 90m2, gdy dzieci jest czworo. Gospodarstw domowych obejmujących piątkę lub więcej potomstwa nie obowiązują już tego rodzaju limity.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy jest atrakcyjny dla par z dziećmi również z innego powodu. Prócz zwolnienia z obowiązku wpłacania wkładu własnego mogą oni skorzystać z tak zwanej spłaty rodzinnej, czyli jednorazowej spłaty części kapitału kredytu rodzinnego. Jest to możliwe, jeśli w okresie kredytowania właścicielowi pożyczki urodzi się drugie lub kolejne dziecko. W pierwszym wypadku ze zobowiązania znika 20 tysięcy złotych, w drugim 60 tysięcy. Co ważne spłata rodzinna nie ma limitu, jednak ogranicza ją wysokość zobowiązania, które pozostało do spłaty. Środki nie trafiają bowiem na konto kredytobiorcy, ale zostają odjęte od długu. Zasady te dotyczą tylko rodzinnego kredytu, co oznacza, że inne zobowiązania hipoteczne nie mogą być spłacane w ten sposób.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kredyt w ramach programu można uzyskać tylko na nieruchomości, których cena nie przekracza określonych limitów. Na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego można znaleźć ich dokładny rejestr. Warto to zrobić, ponieważ ograniczenia cenowe są różne dla rynku pierwotnego i wtórnego, zależą też od regionu.

Wkład własny przy Rodzinnym kredycie mieszkaniowym nie jest wymagany. Jeśli jednak wnioskodawca ma środki, które chce przeznaczyć na ten cel, wkład nie może być wyższy niż 200 000 złotych. Jego suma nie może równocześnie przekroczyć 20% wszystkich wydatków związanych z kredytem przy oprocentowaniu zmiennym i 30% przy stałej stopie.

Rodzinną pożyczkę można przeznaczyć zarówno na zakup mieszkania, jak i działki oraz budowę domu. Proces ubiegania się o kredyt bez wkładu własnego wygląda tak samo jak w wypadku standardowej pożyczki hipotecznej. Do wniosku oprócz wymaganych przez bank dokumentów należy dodać dokument potwierdzający spełnianie warunków programu. Można go zdobyć przy wsparciu doradcy kredytowego lub samodzielnie, wypełniając wniosek dostępny na stronie BGK.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy nie jest kierowany do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Jego adresatami są single i rodziny, dla których obowiązek zebrania wkładu własnego jest duża przeszkodą w zainwestowaniu we własne mieszkanie. Rodziny mogą dzięki niemu zdobyć większe lokum i przy okazji cieszyć się ze spłaty części zobowiązania z chwilą, gdy w ich życiu pojawi się drugie i kolejne dziecko.

Źródło danych: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego2


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także