Pod koniec czerwca br. nastroje pośredników były umiarkowanie pozytywne. Zapraszamy pośredników z całej Polski do wyrażenia swojej opinii na temat sytuacji w III kwartale 2021 r. To ważne, ponieważ odpowiedzi posłużą do opracowania raportu o sytuacji na rynku nieruchomości – dla mediów i obserwatorów rynku.
Portal Nieruchomosci-online.pl, wspólnie z ekspertami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, jako pierwszy w Polsce postanowił regularnie badać nastroje panujące wśród pośredników w obrocie nieruchomościami. Zależy nam, aby przedstawiać rzetelną ocenę sytuacji, jaka panuje w branży nieruchomości, która pochodzi wprost od osób obsługujących ten rynek na co dzień. W cokwartalnej ankiecie prosimy Was o ocenę kluczowych obszarów z perspektywy funkcjonowania biura nieruchomości wraz w uwarunkowaniami.
Weź udział w badaniu nastrojów w III kwartale 2021 roku
Twój głos jest ważny. To dzięki niemu będziemy mogli zbadać nastroje wśród Was, pośredników nieruchomości i stworzyć indeks, który pozwoli na zaprezentowanie sytuacji na rynku nieruchomości.
Weź udział w ankiecie i oceń III kwartał 2021 r.
Już w październiku premiera Indeksu nastrojów pośredników
Na podstawie zebranych ankiet jesienią zaprezentujemy obszerny raport z badania wraz z indeksem nastrojów pośredników - to pierwsze takie badanie w Polsce. Chcemy pokazywać obserwatorom rynku rzeczywistą sytuację w sektorze nieruchomości, co na nią wpływa i jakie są prognozy na najbliższe miesiące.
II kwartał 2021 r. na plus. Najlepiej w działkach, wciąż pesymistycznie w lokalach
Wyniki badania przeprowadzonego pod koniec czerwca 2021 r. wskazują na dobrą atmosferę panującą w środowisku pośredników. Wartość ogólnego wskaźnika nastrojów wyniosła w II kwartale tego roku 62,75 pkt.
Najwyższą wartość wśród ośmiu ocenianych segmentów rynku w II kwartale br. osiągnęły działki budowlane na sprzedaż (ponad 75 pkt.). Nieco niżej oceniono perspektywy dotyczące sprzedaży domów i mieszkań, dla których wskaźnik wyniósł powyżej 69 pkt., głównie z powodu wysokiej oceny poziomu popytu w tych segmentach. W odniesieniu do sprzedaży kawalerek wskaźnik nastroju pośredników również osiągnął dość wysoki poziom (67,5 pkt.). Ponadto, profesjonaliści spodziewają się dalszej poprawy w odniesieniu do najmu kawalerek i większych mieszkań, gdzie wyniki badania wskazały odpowiednio 58,5 i 57,2 pkt. Inaczej respondenci ocenili najem i sprzedaż lokali komercyjnych. Tu składowe wskaźnika kształtowały się poniżej 50 pkt. Oznacza to, że pośrednicy zachowują neutralność z możliwością negatywnego rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale.
Wśród pośredników najwięcej optymistów
Wyniki badania pozwoliły nam również przeanalizować indywidualne nastroje samych pośredników. Na koniec II kwartału 2021 r. wśród badanych pośredników dominowała grupa optymistów – z przewagą umiarkowanych optymistów.
Co warto podkreślić, spośród 207 respondentów żaden nie wykazał zdecydowanego pesymizmu, zaś odpowiedzi wskazane przez 13 pośredników pozwoliły na zakwalifikowanie ich jako zdecydowanych optymistów (6,3 proc.). Tylko czterech uczestników udzieliło odpowiedzi, które pozwalają określić ich jako umiarkowanych pesymistów (mniej niż 2 proc.). Ponad 51 proc. uczestników badania to umiarkowani optymiści, a ponad 40 proc. wykazuje nastrój na poziomie neutralnym – tłumaczy prof. UEW Alicja Zakrzewska-Półtorak, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
A jaka jest osobista ocena pośredników? Oto wybrane wypowiedzi:
Z powodu wzrostu cen działek, materiałów budowlanych i wynagrodzenia wykonawców, a co za tym idzie rosnących cen na rynku pierwotnym, spodziewam się wyhamowania transakcji. Popyt –moim zdaniem – zwolni, ponieważ klienci będą oczekiwali niższych cen przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych stóp procentowych. W przypadku wzrostu oprocentowania kredytów mieszkaniowych podaż i popyt zdecydowanie zmaleją – opiniuje Paweł Rysz z Agencji Obrotu Nieruchomościami „Centrum”.
Mamy duży spadek podażowy domów przy jednocześnie rosnącym popycie. Coraz więcej ludzi chce wyjechać z miasta, co spowoduje olbrzymi wzrost cen na obrzeżach. A to z kolei doprowadzi do jeszcze większych podwyżek cen nieruchomości w centrum miast – dodaje Maciej Lubomski z Annderson Nieruchomości.
Okres wakacyjny i wzrost temperatury schłodzą rynek. Zwiększenie czasu oczekiwania na kredyt (spowodowany dużą liczbą wniosków) wydłuży automatycznie czas sprzedaży. A potencjalny wzrost kosztów kredytu, będący efektem przewidywanego podniesienia stóp procentowych i obietnic Polskiego Ładu, wstrzyma decyzję części osób o zakupie szczególnie mieszkań – podsumowuje Marcin Czora z Żabia Wola Nieruchomości.
Pierwsze na rynku badanie nastrojów w branży nieruchomości
Magazyn ESTATE
Skupiamy uwagę na nieruchomościach
Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników
Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.