Net-billing to sposób, w jaki osoby, które produkują prąd za pomocą domowych mikroinstalacji (najczęściej fotowoltaicznych), mogą się rozliczać z nadwyżek i niedoborów wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.
Co to jest net-billing?
Net-billing to system rozliczeń dla prosumentów posiadających domowe mikroinstalacje, umożliwiający sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej i zakup energii z sieci, z rozliczeniami bazującymi na cenach rynkowych. Nadwyżki sprzedaży są księgowane na indywidualnym koncie prosumenta i używane do zakupu dodatkowej energii w razie potrzeby. |
W modelu net-billing każdy właściciel mikroinstalacji (prosument) jest pełnoprawnym producentem energii i może ją sprzedawać i kupować na zasadach rynkowych. Sprzedaż energii jest realizowana w momencie, gdy jej produkcja jest wyższa niż bieżące potrzeby. Kupno energii dostarczanej z sieci odbywa się, gdy zapotrzebowanie gospodarstwa domowego jest wyższe niż bieżąca produkcja.
W pierwszej kolejności realizowana jest autokonsumpcja, czyli wyprodukowana energia zasila urządzenia elektryczne używane w danym momencie przed gospodarstwo domowe. Nadmiar energii jest wysyłany do sieci energetycznej, czyli jest sprzedawany dostawcy, a rozliczenie realizowane jest na podstawie ceny giełdowej (ceny z Rynku Dnia Następnego). Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży (a nie wielkość sprzedaży wyrażona w KWh) są księgowane na indywidualnym koncie prosumenta.
W przypadku wyższego zapotrzebowania prąd jest automatycznie pobierany z sieci, czyli jest kupowany od dostawcy. Rozliczenie odbywa się z wykorzystaniem depozytu zgromadzonego na rachunku i dopiero po wykorzystaniu całości środków, pochodzących ze sprzedaży energii, następuje naliczenie opłat za dostarczony prąd.
Do 30 czerwca 2024 roku rozliczenie będzie realizowanie zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Od 1 lipca 2024 roku wartość sprzedanej energii będzie przeliczana na podstawie ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego.
System ten obowiązuje w przypadku wszystkich instalacji podłączanych do sieci od kwietnia 2022 roku.
Dowiedz się więcej:
-
Czy można mieć fotowoltaikę na balkonie w bloku?
-
Jak dobrać moc przydomowej instalacji fotowoltaicznej?
-
Jakie rozwiązania oszczędzające energię są stosowane w budynkach?