Net-metering to system rozliczania energii elektrycznej, który był stosowany w przypadku właścicieli przydomowych mikroinstalacji, produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł. System służył do rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii i można było z niego korzystać od 2015 roku do końca marca 2022 roku. Osoby instalujące fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku korzystają z nowego systemu rozliczeń, jakim jest net-billing.
Co to jest net-metering?
Net-metering to system rozliczeń energii elektrycznej stosowany w Polsce do marca 2022 roku. Umożliwiał prosumentom posiadającym mikroinstalacje OZE obniżenie kosztów prądu poprzez bilansowanie nadwyżek wyprodukowanej energii z energią pobraną z sieci w określonych proporcjach. |
Metoda net-metering była stosowana w celu bilansowania energii wyprodukowanej (np. za pomocą paneli fotowoltaicznych) z energią pobraną z sieci. Dzięki niej możliwe było obniżenie rachunków za zużycie prądu. Została wprowadzona w celu popularyzacji przydomowych instalacji wytwarzających prąd z OZE.
Mogli z niej korzystać posiadacze instalacji o mocy do 50 kW. Rozwiązanie było dostępne zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i małych firm, w których produkcja energii nie była głównym celem działalności.
Rozliczenie to polegało na tym, że właściciel mikroinstalacji mógł odprowadzać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej do sieci i pobierać ją, gdy jego zapotrzebowanie było większe niż produkcja (np. w nocy lub w zimie). W ten sposób właściciel mikroinstalacji stawał się prosumentem, czyli podmiotem, który jednocześnie produkuje i konsumuje energię elektryczną.
W systemie net-metering sieć energetyczna była magazynem wyprodukowanej energii. Można było z niego bezpłatnie odzyskać 70 proc. przesłanej wcześniej energii w przypadku instalacji o mocy od 10 kW do 50 kW i 80 proc. energii w przypadku instalacji o mocy poniżej 10 kW.
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest net-billing?
-
Czy można mieć fotowoltaikę na balkonie w bloku?
-
Jak dobrać moc przydomowej instalacji fotowoltaicznej?
-
Jakie rozwiązania oszczędzające energię są stosowane w budynkach?