Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Niedobór mieszkań utrzyma się? Deweloperzy wyhamowali aktywność

Niedobór mieszkań utrzyma się? Deweloperzy wyhamowali aktywność

Michalina Janyszek

W ciągu ostatnich trzech kwartałów 2023 roku w ręce właścicieli oddano mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła też aktywność inwestycyjna, co widać w danych związanych z nowymi pozwoleniami na budowę i rozpoczętymi pracami. Informacje dotyczące podaży i aktywności budowlanej zebrał w najnowszym raporcie Główny Urząd Statystyczny.

W ciągu trzech kwartałów 2023 roku odnotowano spadek liczby oddanych do użytku mieszkań oraz zmniejszenie aktywności inwestycyjnej w sektorze mieszkaniowym, co uwidoczniło się w niższej liczbie nowych pozwoleń na budowę. Wszystkie segmenty budownictwa, z wyjątkiem spółdzielczego i komunalnego, zanotowały spadek w liczbie nowych inwestycji. Mimo to we wrześniu 2023 zanotowano pewne ożywienie sektora deweloperskiego - być może jest to wyczekiwana reakcja na rosnący popyt.

Lokale oddane do użytkowania

Według wstępnych szacunków w okresie styczeń - wrzesień 2023 roku oddano do użytkowania 161,3 tysięcy lokali mieszkalnych. W skali rok do roku jest ich o 3,4% mniej. Deweloperzy wprowadzili na rynek lub oddali w ręce nowych właścicieli 97,2 tysięcy mieszkań – o 2,4% mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Natomiast aktywność inwestorów indywidualnych doprowadziła w tym czasie do powstania 61 tysięcy lokali. Było ich o 6,5% mniej w skali rok do roku. Wymienione formy budownictwa to łącznie 98,1% ogółu nowo oddanych nieruchomości mieszkalnych. Pozostałe, czyli budownictwo spółdzielcze, komunalne czy społeczne, odpowiadały za powstanie 3 tysięcy mieszkań. Jest to niewielki wzrost w skali rok do roku, od stycznia do września 2022 w tym segmencie oddano ich 2,2 tysiąca.

Powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań oddanych do użytku przez dziewięć miesięcy 2022 wyniosła 14,8 mln mkw. Jest to o ponad 5% niższy wynik niż w tym samym czasie przed rokiem. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowego lokalu wyniosła 91,6 mkw.

Dane dotyczące nowych inwestycji mieszkaniowych w 2023 roku

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 174,3 tys. nieruchomości mieszkalnych. Liczba ta oznacza spadek aktywności inwestycyjnej w tym sektorze o 26,6% w skali rok do roku. Pozwolenia na budowę większości mieszkań otrzymali deweloperzy. Było ich 114,8 tysięcy, czyli o 29% mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenie lub zgłosili budowę 54,3 tysiąca nowych lokali. Liczba ta w porównaniu do danych z 2022 spadła o niemal 25%. W sumie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy dla 97% wszystkich inwestycji. W ramach pozostałych form budownictwa powstanie 5,2 tysiąca mieszkań. W ubiegłym roku ich liczba zamknęła się w 3,5 tysiąca.

Rozpoczęte budowy w liczbach

W omawianym okresie 2023 roku rozpoczęto budowę niemal 139 tysięcy lokali mieszkalnych. Oznacza to spadek w porównaniu do zeszłego roku o 15,7%.

W raporcie czytamy:

“Deweloperzy rozpoczęli budowę 80,2 tys. mieszkań (o 14,5% mniej), a inwestorzy indywidualni 55,5 tys. (o 19,0% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł. 97,7% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 3,1 tys. mieszkań (2,4 tys. w roku poprzednim).”

Co ciekawe we wszystkich omawianych sektorach jedyne wzrosty w liczbie inwestycji w skali rok do roku dotyczą innych form budownictwa, takich jak mieszkania spółdzielcze czy komunalne. Jednak porównując miesiąc do miesiąca, we wrześniu 2023 obserwowano wzrosty zarówno w liczbie nowych pozwoleń na budowę jak i zgłoszeń nowych inwestycji z projektem budowlanym. We wrześniu było ich o niemal 16% więcej niż w sierpniu. Wzrosła też liczba lokali, których budowę rozpoczęto. We wrześniu porównując do sierpnia korekta w górę wyniosła nieco ponad 6%. Może to wskazywać na ożywienie sektora deweloperskiego w odpowiedzi na wysoki popyt. Taka zmiana byłaby dostosowaniem się branży do optymistycznych nastrojów na rynku, które potwierdzają opinie i prognozy pośredników z ostatniego badania INPON:

RAPORT Z BADANIA NASTROJÓW POŚREDNIKÓW

Analitycy GUS oceniają, że na koniec września 2023 roku w budowie pozostawało 810,7 tysiąca mieszkań, czyli o 6,7% mniej niż w tym samym momencie 2022 roku.

Na mapie Polski Mazowsze jest regionem, w których najwięcej mieszkań się oddaje i planuje budować. W omawianym okresie oddano tam do użytku ponad 31 tysięcy lokali. Rozpoczęto przy tym budowę prawie 28 tysięcy mieszkań, a wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia kolejnych 31,1 tysiąca. Dużą aktywność inwestycyjną wykazują też mieszkańcy województwa wielkopolskiego i Małopolski.

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku"

Tu znajdziesz idealną nieruchomość

Powiedz nam, czego szukasz

Mieszkanie
 

Dom
 

Działki
 

Lokal
użytkowy

Budynek
użytkowy


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także