Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • O co zapytać sprzedającego mieszkanie? Lista pytań, które musisz zadać

O co zapytać sprzedającego mieszkanie? Lista pytań, które musisz zadać

Dominika Studniak
Komentarze

Prezentacja nieruchomości to kluczowy moment w procesie, który może odmienić losy transakcji zakupu. Nieruchomość, która na zdjęciach wydawała się jedną z wielu, może zauroczyć lub... odwrotnie. Ta, w której pokładaliśmy nadzieję, może okazać się niewarta uwagi. Co wpływa na jej odbiór? Z pewnością ilość i jakość informacji, które pozyskamy od sprzedającego. Trzeba tylko wiedzieć, o co pytać.

Dlatego, wraz z ekspertami, którzy uczestniczą w prezentacjach na co dzień, przygotowaliśmy listy obowiązkowych pytań, które muszą paść podczas prezentacji nieruchomości.

 

Jak wynika z doświadczenia pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na łamach Raportu lokalnego przygotowanego przez Nieruchomosci-online.pl są klienci, którzy podczas prezentacji milczą jak zaklęci. I nie wynika to bynajmniej z braku zainteresowania daną nieruchomością.

Dlatego kupujący nie wykazują aktywnego zainteresowania i nie zadają pytań?

Kupujący mogą czuć się niepewnie lub skrępowani w zadawaniu pytań, szczególnie jeśli są to ich pierwsze doświadczenia na rynku nieruchomości. Mogą obawiać się, że ich pytania zostaną uznane za niezręczne, często po prostu nie wiedzą też, jakie pytania powinni zadać, aby uzyskać pełniejszy obraz nieruchomości. Mogą obawiać się, że ich pytania będą postrzegane jako krytyka nieruchomości i że mogą tym narazić się na ryzyko utraty okazji do zakupu. Mogą też czuć się po prostu zagubieni w obliczu wielu informacji i nie wiedzieć, od czego zacząć.

O co zapytać sprzedającego?

Najważniejsze pytania, które powinny paść ze strony kupującego podczas oględzin nieruchomości, podpowiadają pośrednicy w obrocie nieruchomościami:

Damian Sobol, Sprint House, Warszawa (autor kanałów o nieruchomościach w mediach społecznościowych „Damian_posrednik”)

Agata Stradomska-Piechowicz, Białe Lwy – Nieruchomości, Warszawa (przewodnicząca komisji etyki zawodowej WSPON)

Anna Ziółkowska, Freedom Nieruchomości, Mrągowo

Co zyskasz, zadając trafne pytania podczas prezentacji nieruchomości?

Na spotkaniu ze sprzedającym warto przełamać swoje opory i wykazać się aktywnością w rozmowie. Nie wahaj się więc zadawać pytań o kwestie, które są dla Ciebie istotne. To pomoże Ci podjąć bardziej świadomą decyzję i znaleźć nieruchomość, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. W ten sposób zweryfikujesz też informacje zawarte w ogłoszeniu danej nieruchomości.

1. Poznanie nieruchomości

Pytania pozwalają zobaczyć nieruchomość w pełnym świetle, włączając w to szczegóły dotyczące historii nieruchomości, remontów, opłat eksploatacyjnych itp. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

2. Skonfrontowanie nieruchomości z własnymi potrzebami

Poprzez zadawanie pytań możesz lepiej zrozumieć, czy nieruchomość odpowiada Twoim potrzebom w kwestii lokalizacji, rozmiaru, stanu technicznego czy też innych czynników. Pytania dotyczące aspektów, których nie uwzględniono w ofercie, pomogą Ci ustalić, czy mieszkanie jest dla Ciebie odpowiednie.

3. Zrozumienie warunków zakupu

Pytania dotyczące kosztów, warunków płatności, terminów oraz ewentualnych ograniczeń związanych z nieruchomością pozwolą lepiej zrozumieć i zaplanować proces zakupu nieruchomości.

4. Grunt do negocjacji

Informacje płynące z odpowiedzi sprzedającego mogą być również przydatne podczas negocjacji cenowych lub innych warunków transakcji. Im więcej wiesz o nieruchomości, tym lepiej będziesz przygotowany do prowadzenia rozmowy na temat ewentualnych ustępstw oczekiwanych wobec sprzedającego.

5. Budowanie relacji

Pytania mogą również pomóc w budowaniu relacji z osobą sprzedającą. Pokazują Twoje zaangażowanie i zainteresowanie nieruchomością, co może wpłynąć na postrzeganie Ciebie jako poważnego potencjalnego nabywcy.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dominika Studniak

Dominika Studniak - Od 2010 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Realizuje projekty związane z administrowaniem portalami internetowymi i ich optymalizacją, copywritingiem i content marketingiem. Redaktor naczelna bloga Nieruchomosci-online.pl. Redaktor prowadząca e-magazynu „ESTATE”.

Zobacz także