Odbiór mieszkania oznacza dokonanie osobistego sprawdzenia lokalu czy jest on zgodny ze standardem, jaki został ustalony w zawartej umowie z wykonawcą.
Co to jest odbiór mieszkania?
Odbioru należy dokonać jeszcze przed podpisaniem aktu notarialnego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Odbiór i weryfikacja stanu faktycznego, w jakim jest lokal, chroni kupującego przed ponoszeniem kosztów napraw lub remontów. Procedura odbioru powinna być jasno określona już na etapie podpisania umowy z deweloperem.
Nie ma przepisów regulujących obowiązki dotyczące terminów i przebiegu odbioru lokalu. W umowie warto jest wskazać termin ostateczny, w którym mieszkanie będzie gotowe do odbioru wraz z ewentualną karą za niedotrzymanie terminów. W umowie powinien znaleźć się także zapis o sposobie powiadomienia kupującego, że mieszkanie jest gotowe. Dzięki temu uniknie on problemów z krótkim czasem, jaki pozostaje mu na oględziny lokalu przed odbiorem.
Odbiór mieszkania powinien odbywać się w obecności doświadczonej osoby z branży budowlanej. Można wynająć inspektora nadzoru budowlanego, który posiada fachową wiedzę. Zgodność standardu wykończenia należy potwierdzić protokołem odbioru. W przypadku wykrycia wad nie pospisuje się protokołu, przygotowuje się listę rozbieżności i należy zwrócić się do dewelopera o doprowadzenie lokalu do stanu zgodnego ze standardem określonym w umowie.
Jeśli odbiór mieszkania przebiegł pomyślnie, można przystąpić do podpisania aktu notarialnego i ustanowić odrębną własność mieszkania.
Jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania?
Odbiór techniczny mieszkania jest przy zakupie nieruchomości. Na tym etapie można wychwycić ewentualne problemy techniczne i usterki. Wcześniej należy zapoznać się z normami o wymaganiach i badaniach, jakie są niezbędne. Odbiór techniczny najlepiej przeprowadzić w obecności inspektora nadzoru budowlanego. Można także wesprzeć się pomocą kogoś z firmy remontowej, która będzie zajmować się wykończeniem naszego lokalu. Odbiór zawsze musi się odbyć w obecności właściciela lokalu, sporządza się wtedy właściwy protokół zdawczo-odbiorczy, na którym należy wskazać wszystkie ewentualne niedoróbki. Należy mieć z sobą dokumenty jak umowa kupna, projekt mieszkania oraz schematy instalacji, które powinny znajdować się w mieszkaniu.
Podczas odbioru mieszkania najlepiej mieć z sobą miarkę, kątownik i poziomicę.
Odbioru techniczny mieszkania należy dokonać w ciągu dnia, gdy jest dobre światło. Wtedy najłatwiej zauważyć wszelkie ewentualne nierówności czy usterki.
Podstawowym elementem jest pomiar mieszkania. Powierzchnia musi się zgadzać. Następnie należy zweryfikować sposób, w jaki zostały wykonane ściany, posadzki oraz sufity. Muszą być równe i proste. Powinny zachować poziom, pion oraz kąty. Nie powinny posiadać plam, odbarwień ani nierówności. Kolejnym elementem są okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Należy sprawdzić czy zostały one prawidłowo osadzone, czy dobrze się zamykają i otwierają. Okna powinny być czyste, aby zweryfikować czy nie ma na nich zarysowań i pęknięć. Podczas odbioru trzeba także sprawdzić czy została zrobiona wentylacja, rozprowadzenie mediów wraz ze sprawdzeniem jakości, klasy i producenta materiałów, jakie zostały użyte do budowy zgodnie z umową.
Należy przyjrzeć się dokładnie każdemu elementowi lokalu, takim jak piwnica czy garaż.
W momencie odbioru nabywca lokalu powinien otrzymać wszystkie klucze do drzwi i skrzynek w mieszkaniu.