Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Odrolnienie działki

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budowę domu wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw. Odrolnienie takiej działki bywa bowiem czasochłonne oraz wymaga spełnienia pewnych formalności – a może nawet okazać się niemożliwe. Odrolnienie działki polega na zmianie jej przeznaczenia z działki rolnej na inny rodzaj gruntu, najczęściej na działkę budowlaną.

Co to jest odrolnienie działki?

Odrolnienie działki, czyli zmiana jej przeznaczenia z rolnego na budowlane, jest procesem, który wymaga zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Wiąże się z koniecznością wniesienia ustalonych opłat i dopełnieniem formalności związanych z wyłączeniem działki z produkcji rolnej.

Grunty rolne z gleb pochodzenia mineralnego klas IV-VI co do zasady nie wymagają wyłączenia z produkcji rolnej. Jeśli natomiast klasa gleby jest wyższa (I-III), miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy musi umożliwiać przeznaczenie działki na cele nierolnicze – wyjątkiem są użytki rolne położone na obszarze uzupełnienia zabudowy. Jeśli działka jest oznaczona jako przeznaczona na cele rolnicze, ale znajduje się w granicach miasta, wyłączenie jej z produkcji nie wymaga zmiany MPZP.

Jak przeprowadzić odrolnienie działki krok po kroku?

1) Zmiana przeznaczenia gruntu

Jeśli dla danego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, musisz sprawdzić, na jakie cele jest w nim przeznaczona działka. Jeśli są to cele rolnicze, złóż w urzędzie gminy wniosek o wprowadzenie zmian w planie. Gmina może wymagać dołączenia do wniosku kopii mapy ewidencyjnej lub zasadniczej. Warto wiedzieć, że wniosek o zmianę planu nie musi być uwzględniony, a od rozstrzygnięcia nie możesz się odwołać.

W przypadku, gdy grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, masz dwie możliwości. Pierwszą jest złożenie wniosku o opracowanie MPZP. Należy się liczyć z tym, że rada gminy może podjąć decyzję odmowną, której nie można zaskarżyć.

Inną możliwością przy braku MPZP jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Aby było to możliwe, działka musi spełniać następujące kryteria:

  • mieć dostęp do drogi publicznej;
  • sąsiadować z co najmniej jedną działką zabudowaną w sposób umożliwiający określenie wymagań co do nowej zabudowy;
  • być uzbrojona w sposób wystarczający dla realizacji budowy.

2) Wyłączenie działki z produkcji rolnej

Kolejnym etapem jest uzyskanie decyzji o wyłączenie działki z produkcji rolnej. Aby taką decyzję otrzymać, wystąp do starostwa powiatowego ze stosownym wnioskiem. Do wniosku dołącz:

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy;
  • wypis z rejestru gruntów;
  • akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo do gruntu;
  • plan zagospodarowania działki i zestawienie powierzchni przeznaczonej do wyłączenia (zgodnie z projektem budowlanym), uwzględniające klasy i użytki;
  • oświadczenie w sprawie wartości gruntu albo jego wycenę.

3) Opłaty za odrolenienie działki

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej wymaga opłaty jednorazowej oraz opłat rocznych. Kwota opłaty jednorazowej zależy od powierzchni gruntu i klasy gleby, a według stanu na czerwiec 2024 r. może wynieść od 87 435 zł nawet do 437 175 zł za hektar. Natomiast opłata roczna wynosi 10% łącznej kwoty opłaty jednorazowej. Opłata nie jest wymagana:

  • w przypadku budowy domu jednorodzinnego – jeśli wyłączenie obejmuje do 500 mkw. gruntu;
  • jeśli planowana jest zabudowa wielorodzinna – do 200 mkw. na każdy lokal mieszkalny.

Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.