Jest to zbiór wszystkich materiałów geodezyjnych i kartograficznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, które są wykorzystywane do celów związanych z obronnością państwa, nauką, kulturą, gospodarką narodową i potrzebami obywateli.
Co to jest Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny?
Państwowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny jest własnością Skarbu Państwa. Przechowywany jest w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
Zasób geodezyjny i kartograficzny według kryterium organizacyjnego można podzielić na:
- zasób centralny, który znajduje się w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, gromadzony i nadzorowany przez Głównego Geodetę Kraju;
- zasoby wojewódzkie, gromadzone i zarządzane przez marszałków województw, a nadzorowane przez wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego;
- zasoby powiatowe, prowadzone przez starostów i nadzorowane również przez wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Podział zasobu geodezyjnego i kartograficznego na grupy funkcjonalne przedstawia się następująco:
- zasób bazowy – materiały źródłowe, które są podstawą do tworzenia innych materiałów i opracowań;
- zasób użytkowy – materiały, które mają być bezpośrednio i powszechnie udostępniane;
- zasób przejściowy – materiały pomocnicze, które nie należą do zasobu bazowego ani użytkowego.
Aby uzyskać dostęp do materiałów z zasobu geodezyjno-kartograficznego, należy przekazać do odpowiedniego ośrodka (osobiście, pocztą lub przez ePUAP) wymagane dokumenty: formularz zamówienia, a w sytuacji, gdy zamawiający nie jest właścicielem, władającym ani osobą mającą interes prawny, także pełnomocnictwo od właściciela bądź władającego.
Materiały z zasobu geodezyjno-kartograficznego udostępniane są odpłatnie, a cennik jest załącznikiem do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Art. 40a wspomnianej ustawy wymienia jednak szereg przypadków, w których opłata nie jest pobierana. Są to m.in.:
- dane elektroniczne dostępne w serwisie Geoportal (np. rejestry: nazw geograficznych, granic i powierzchni jednostek administracyjnych, osnów geodezyjnych; ortofotomapa; numeryczny model terenu);
- dane udostępniane w celach edukacyjnych określonym jednostkom, uczelniom i podmiotom zdefiniowanym ustawowo;
- dane udostępniane w celach badawczych i naukowych (również dotyczy określonych podmiotów wymienionych w ustawach);
- dane udostępniane w celach związanych z ochroną bezpieczeństwa państwa oraz obronnością państwa (dotyczy służb specjalnych i Ministra Obrony Narodowej).