Partycypacja to inaczej wkład najemcy w koszty budowy lokalu. Z pojęciem partycypacji można zetknąć się w kontekście najmu mieszkań w TBS-ach (towarzystwach budownictwa społecznego).
Co to jest partycypacja mieszkania TBS?
Kwota wnoszona jako partycypacja zależy od wartości odtworzeniowej mieszkania. Wkład partycypacyjny stanowi maksymalnie 30 proc. wspomnianej wartości, a pozostała część pokrywana jest ze środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Niektóre TBS-y oferują niższą stawkę partycypacji albo umożliwiają rozłożenie tej kwoty na raty.
Partycypacja w mieszkaniu TBS może być korzystną opcją dla osób, które mają niezbyt wysokie dochody i niewielką zdolność kredytową, a z drugiej strony przekraczają górną granicę dochodów pozwalających ubiegać się o mieszkanie komunalne. Kwota partycypacji jest niższa niż koszty kredytu hipotecznego, a czynsze wypadają korzystnej niż w przypadku najmu mieszkań od osób prywatnych.
Aby uzyskać prawo do mieszkania TBS, należy zawrzeć umowę o partycypację.
Umowę o partycypację w mieszkaniu TBS może zawrzeć:
- osoba fizyczna;
- pracodawca, który chce zapewnić mieszkania pracownikom;
- powiat lub gmina, np. w celu powiększenia zasobu lokali;
- osoba prawna (np. fundacja, stowarzyszenie) zapewniająca mieszkania wskazanym przez siebie osobom trzecim.
Partycypację można wpłacić w imieniu własnym bądź innej osoby. Ta druga możliwość jest zarezerwowana jednak tylko dla osób prawnych i pracodawców.
W sytuacji, gdy najemca rezygnuje z wynajmu mieszkania, wkład partycypacyjny jest mu zwracany w całości – TBS ma na to rok.