Pojęcie planu ogólnego ma zostać wprowadzone w drodze reformy planistycznej. Plan ogólny ma być obowiązkowym dokumentem uchwalanym dla całej gminy i zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Według założeń Ministerstwa Rozwoju i Technologii plany ogólne zostaną wdrożone przez gminy do 2026 r.
Co to jest plan ogólny gminy?
Plan ogólny ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jako obowiązkowy dokument dla całej gminy, będący aktem prawa miejscowego, wiążący dla mieszkańców oraz inwestorów. W przeciwieństwie do studium, plan ogólny będzie miał bezpośredni wpływ na decyzje o warunkach zabudowy. Składać się będzie z postanowień określających strefy planistyczne, standardy urbanistyczne oraz obszary zabudowy śródmiejskiej i uzupełnienia zabudowy. |
W odróżnieniu od studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego plan ogólny ma być aktem prawa miejscowego. Będzie on służył do uzgadniania ustaleń planów miejscowych, ale również decyzji o warunkach zabudowy, które będą mogły być wydawane jedynie dla obszarów wskazanych w planie ogólnym. W związku z tym będzie wiążący dla mieszkańców i inwestorów. To wskazuje się jako przewagę planu ogólnego nad studium, które nie zawsze jest brane pod uwagę przez inwestorów przy ubieganiu się o decyzję o warunkach zabudowy, a w konsekwencji powstające inwestycje bywają niezgodne z założeniami gminy co do jej zagospodarowania przestrzennego.
Plan ogólny gminy ma składać się z:
- postanowień obligatoryjnych, określających strefy planistyczne (obszary do zagospodarowania w określony sposób) i standardy urbanistyczne (intensywność i wysokość zabudowy);
- postanowień fakultatywnych, do których zalicza się określenie obszarów zabudowy śródmiejskiej i obszarów uzupełnienia zabudowy.
Istotne jest, że według projektu wydawanie decyzji o warunkach zabudowy byłoby możliwe tylko dla obszarów uzupełnienia zabudowy, jeśli gmina je wyznaczy.