Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Sprawdź, czy będzie tam plac zabaw!

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Sprawdź, czy będzie tam plac zabaw!

Chcesz wiedzieć, co jeszcze się zmienia?

   

Czytaj cały e-book!

Pobierz
Dominika Studniak
Komentarze

Kiedy myślimy o zakupie mieszkania, jednym z ważnych aspektów, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, jest dostępność placu zabaw i terenów rekreacyjnych. Dla innych z kolei, brak hałasu dobiegającego zza okna i spokojna okolica mogą być kluczowe przy podjęciu decyzji. Od 1 sierpnia 2024 roku w Polsce zmieniły się przepisy dotyczące m.in. placów zabaw, co może znacząco wpłynąć na wybór idealnego miejsca do zamieszkania.

Co się zmienia?

Do 1 sierpnia 2024 roku budowa placu zabaw była obowiązkowa tylko w przypadku większych inwestycji (obejmujących zespół budynków wielorodzinnych). Nowe przepisy nakładają na deweloperów obowiązek budowy placu zabaw nawet wtedy, gdy w inwestycji znajduje się tylko jeden budynek mieszkalny wielorodzinny z ponad 20 mieszkaniami. Ponadto, o wielkości placu zabaw nie będzie decydował deweloper. Ta kwestia też została uregulowana – plac zabaw będzie musiał mieć określoną powierzchnię, uzależnioną od liczby mieszkań w inwestycji.

Przykładowo: jeśli deweloper planuje budowę trzech budynków z pięcioma lokalami w każdym, plac zabaw nie będzie wymagany. Jednak, jeśli liczba mieszkań w jednym budynku (lub kilku) przekroczy 20, plac zabaw musi zostać zaplanowany.

Dla kogo te zmiany są ważne?

  • Jeśli masz dzieci lub planujesz je mieć, plac zabaw w bliskiej odległości to ogromny plus. Nie musisz martwić się o codzienne dojazdy do parku – bezpieczne miejsce do zabawy będzie tuż obok Twojego domu. Co ciekawe, w przypadku braku miejsca na plac zabaw, deweloper może być zwolniony z tego obowiązku, o ile w odległości 750 m (lub 300 m w zabudowie śródmiejskiej) znajduje się już publicznie dostępny plac zabaw lub jeśli wewnątrz budynku (w zabudowie śródmiejskiej) wybuduje salę zabaw nie mniejszą niż 50 mkw.
  • Z kolei jeśli nie masz dzieci, plac zabaw w okolicy może oznaczać więcej hałasu, ale też... podniesienie wartości nieruchomości. Place zabaw stały się bardziej uniwersalne i dostępne także dla osób niepełnosprawnych oraz ze szczególnymi potrzebami. Jeśli planujesz zakup mieszkania jako inwestycję, warto pamiętać, że dobrze zorganizowane przestrzenie rekreacyjne zwiększają atrakcyjność lokalu na rynku najmu.

Nowe zasady – większe wymagania

Ważną nowością jest również obowiązek ogrodzenia placu zabaw, co podniesie poziom bezpieczeństwa bawiących się na nim dzieci. Deweloperzy będą musieli także zadbać o odpowiednie materiały, z jakich zostanie wykonany plac zabaw, i dostosować jego wyposażenie do różnych kategorii wiekowych dzieci i ich specjalnych potrzeb. Nowe przepisy gwarantują też, że place zabaw będą nasłonecznione przez minimum 2 godziny dziennie i znajdą się w odpowiedniej odległości (10 m) np. od ulicy czy miejsc gromadzenia odpadów.

Kiedy kupić, by mieć plac zabaw na nowych zasadach?

Place zabaw według nowych standardów będą realizowane dopiero w odniesieniu do budynków,
co do których inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę po 1 sierpnia 2024 r. Kupując obecnie mieszkanie, np. w budynku, którego budowa już trwa i w którym przewidziano 100 mieszkań, nie można wymagać, że obok budynku będzie znajdował się plac zabaw.

Czy za plac zabaw zapłacimy więcej?

Nowe przepisy mogą „odbić” się na cenach mieszkań proponowanych kupującym mieszkania w sąsiedztwie placów zabaw. Wynikać to będzie z tego, że wykonanie placu zabaw o określonej wielkości przy jednoczesnym obowiązku spełnienia innych wymogów wprowadzonych w ramach nowych przepisów będzie oznaczało dla dewelopera zmniejszenie powierzchni zabudowy na danym terenie, a w konsekwencji – zrealizowanie mniejszej liczby mieszkań niż pierwotnie zakładał.

Chcesz wiedzieć, jakie zmiany jeszcze wprowadziły nowe przepisy dotyczące warunków technicznych budynków i ich usytuowania?

Pobierz „Ściągę z przepisów”
Dominika Studniak

Dominika Studniak - Od 2010 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Realizuje projekty związane z administrowaniem portalami internetowymi i ich optymalizacją, copywritingiem i content marketingiem. Redaktor naczelna bloga Nieruchomosci-online.pl. Redaktor prowadząca e-magazynu „ESTATE”.

Zobacz także