
Hipoteka wpisana do księgi wieczystej nieruchomości to podstawowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Złożenie wniosku o wpis hipoteki do IV działu księgi wieczystej skutkuje obowiązkiem zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych oraz koniecznością złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej.
Co to jest podatek od ustanowienia hipoteki?
Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej jako zabezpieczenia kredytu hipotecznego wymaga zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych i złożenia deklaracji podatkowej PCC-3, chyba że notariusz dokona tych czynności w imieniu właściciela nieruchomości. |
W przypadku hipoteki ustanawianej na rzecz banku, jako zabezpieczenie spłaty kredytu lub pożyczki, wysokość podatku od ustanowienia hipoteki wynosi 19 zł. Podatek należy zapłacić również w sytuacji, gdy hipoteka ma stanowić zabezpieczenie istniejącej już wierzytelności, ale w takiej sytuacji stawka podatku wynosi 0,1 proc. kwoty zabezpieczanej wierzytelności.
W ciągu 14 dni od złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki należy złożyć deklarację PCC-3. Jeśli właścicielami nieruchomości, na której jest ustanawiane zabezpieczenie, jest więcej osób, to każdy powinien dodatkowo złożyć załącznik PCC-3A.
Deklarację można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście, wysłać pocztą lub przesłać elektronicznie przez stronę www.podatki.gov.pl. Deklaracji nie musimy składać, jeśli notariusz w naszym imieniu będzie składał wniosek o wpis hipoteki, umieści w akcie notarialnym oświadczenia o ustanowieniu hipoteki oraz pobierze 19 zł podatku za czynności cywilnoprawne.
Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest zdolność kredytowa?
-
Co to jest scoring kredytowy?
-
Jakie są rodzaje kredytów hipotecznych?
-
Jak sytuacja kredytobiorcy wpływa na zdolność kredytową?