Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Polacy nie wracają do biur. Nieciekawy czas na rynku nieruchomości biurowych

Polacy nie wracają do biur. Nieciekawy czas na rynku nieruchomości biurowych

Anna Serafin

Po analizie ogłoszeń o pracę mogłoby się wydawać, że pracodawcy coraz częściej rezygnują z całkowitej pracy zdalnej i wymagają pełnej albo częściowej obecności w biurze. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości biurowych. Popyt na wynajem biur w I kwartale 2024 roku znacznie spadł, a firmom jeszcze daleko do osiągnięcia dominacji modelu pracy hybrydowej.

Mimo rosnących oczekiwań pracodawców dotyczących częściowej obecności pracowników w biurach, popyt na wynajem powierzchni biurowych pozostaje niski. Znajduje to odbicie w spadku liczby nowych umów najmu.

Autorzy raportu „Rynek nieruchomości biurowych” z PKO Banku Polskiego alarmują, że początek 2024 roku w tym sektorze był dużo gorszy od oczekiwań. Maleje liczba zawieranych nowych umów najmu, a firmy, które kontynuują wynajem, rzadko decydują się na zwiększanie powierzchni. Poziom popytu i absorpcji nieruchomości (różnica między zasiedloną powierzchnią w okresie badania i okresem poprzedzającym) są na niskim poziomie, podobnie jak w bardzo słabym I kwartale 2023 roku.

Mało chętnych na najem powierzchni biurowych

Wartością, która najlepiej oddaje kiepską kondycję rynku nieruchomości biurowych, jest absorpcja (popyt netto). Na koniec I kwartału 2024 roku wyniosła około 99 tys. mkw i jest to o prawie 50 proc. mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Nienajlepszą kondycję tej części rynku nieruchomości potwierdzają pośrednicy w obrocie nieruchomościami, którzy w ostatnim badaniu nastrojów INPON kategorii "Lokale biurowe na sprzedaż i wynajem" wystawili notę 44,40 punktu, czyli już sporo poniżej progu optymizmu(50 punktów).

Autorzy raportu wyjaśniają, że jest to po części wina sezonowości, bo początek roku nigdy nie obfituje w znaczącą wyższą liczbę zawieranych umów o najem biur i zazwyczaj absorpcja jest niższa o ok. 35 tys. mkw powierzchni w porównaniu do pozostałych okresów roku. Jednak poziom absorpcji odnotowany na początku 2024 roku był trzecim najgorszym wynikiem w historii. Pokazuje to, że firmy raczej ograniczają swoją obecność w biurach. W 2023 roku kondycja rynku tego typu nieruchomości nieco się poprawiła, ale aktualnie znowu widać spadki.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest, że pracownicy jednak nie chcą porzucić wygody i swobody pracy zdalnej - ciężko ponownie przekonać ich do zalet wykonywania swoich obowiązków w siedzibie firmy.

Najem biur bardziej dostępny

W ostatnim kwartale czynsze za wynajem biur delikatnie wzrosły i jest to najbardziej widoczne na głównych rynkach – w Krakowie i Warszawie. Analitycy z PKO BP zaznaczają jednak, że mimo tych wzrostów, dostępność cenowa biur dla najemców jest wyjątkowo wysoka. Wynika to z poziomu skumulowanej inflacji i umacniającego się złotego.

W obecnych warunkach gospodarczych firmy więc mniej odczują koszt wynajmu biura niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Zasoby powierzchni biurowej przekroczyły 12 mln mkw

Na koniec I kwartału 2024 roku najemcy mieli do dyspozycji 12,95 mln mkw powierzchni biurowej i było to o 49 tys. mkw więcej niż kwartał wcześniej i 227 tys. mkw więcej niż rok temu.

Nowa podaż w analizowanym okresie była wyższa 12 tys. mkw powierzchni w porównaniu do I kwartału 2023 roku, co pokazuje, że deweloperzy chętniej realizują inwestycje w sektorze biurowym.

Co ciekawe, w zeszłym roku więcej budów było realizowanych w innych miastach niż Warszawa, ale obecnie poziom podejmowanych inwestycji pomiędzy regionami a stolicą jest porównywalny.

Źródło danych: PKO BP "Rynek nieruchomości biurowych: Strukturalne problemy rynku najmu dają o sobie znać"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także