
Delikatny, ale jednak optymizm płynie z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, które dotyczą gospodarki mieszkaniowej w 2023 roku. Warunki mieszkaniowe Polaków uległy nieznacznej poprawie, bo posiadają oni łącznie 15,7 mln mieszkań, czyli o 1,3 proc. więcej niż w 2022 roku, a średnia powierzchnia lokum jest większa o 0,5 mkw. na osobę.
W 2023 roku warunki mieszkaniowe w Polsce nieznacznie się poprawiły, dzięki większej liczbie dostępnych mieszkań i lepszemu wyposażeniu w podstawowe udogodnienia. |
„Gospodarka mieszkaniowa” to opracowanie wydawane co roku przez GUS, w którym przedstawiane są dane dotyczące warunków zamieszkania w naszym kraju. Sytuacja w 2023 roku była podobna do tej, która miała miejsce rok wcześniej.
Widać jednak optymistyczne akcenty. Jest więcej mieszkań na terenie Polski – 15,7 mln. Mają one łączną powierzchnię użytkową 1 190,7 mln mkw. i 60,5 mln izb. Przyrost liczby mieszkań rok do roku wynosi 1,3 proc., a powierzchni użytkowej 1,5 proc. Oznacza to, że przeciętnie mamy do dyspozycji więcej metrów kwadratowych na osobę.
Więcej mieszkań niż rok temu
W 2023 roku w miastach było zlokalizowanych 10,7 mln mieszkań, które zajmowały 694,4 mln mkw. i mają 37,5 mln izb. Taka nieruchomość miała średnio 64,9 mkw., zamieszkiwały ją ponad dwie osoby (2,09) i miały one do dyspozycji 3,5 pokoju.
Na wsiach liczba lokali była o połowę mniejsza, co jest naturalne, bo tam dominują domy i wynosiła 5,1 mln. Mieszkania na terenach wiejskich miały łączną powierzchnię 496,2 mln mkw. i 22,9 mln izb. Przeciętnie mieszkanie na wsi jest większe niż to w mieście, bo 97,8 zajmuje mkw., ma 4,53 izby i mieszkają w nim średnio 3 osoby.
Roczny przyrost zasobów mieszkaniowych był podobny, zarówno w miastach, jak i na wsiach i wyniósł odpowiednio 1,4 i 1,2 proc.
Średnio w kraju na 100 mieszkań przypada 238 osób. Miasta są o wiele gęściej zaludnione, bo na taką liczbę lokali przypada 301 osób, a na wsiach tylko 209.
Poprawa warunków mieszkaniowych
Jak informuje GUS, wyznacznikiem poprawy warunków mieszkaniowych ludności jest wzrost udziału mieszkań, które są wyposażone w instalacje sanitarno-techniczne. W tym aspekcie dane są pozytywne, bo przyłączonych do wodociągów jest 97,8 proc. mieszkań, wyposażonych w toaletę jest 95,2 proc., a w łazienkę 93,8 proc.
Instalacja gazowa jest podłączona do 58,9 proc. lokali mieszkalnych, ale nie jest to oznaka pogorszenia warunków bytowych, bo w nowych lokalach gaz często nie jest doprowadzany. Coraz częściej do ogrzewania lokalu i podgrzewania wody używany jest prąd.
Cały czas utrzymuje się dysproporcja pomiędzy miastami i wsiami dotycząca udziału mieszkań podłączonych do podstawowych instalacji. O 39,9 p.p. więcej lokali w miastach niż na wsiach ma podłączenie do gazu, 8,2 p.p. więcej jest wyposażonych w łazienkę, a o 6,3 p.p. w toaletę.
Spadek liczby potrzebujących mieszkania komunalnego
Na koniec 2023 roku gminy wynajmowały 603,2 tys. mieszkań, które stanowiły ich własność. Przeciętna powierzchnia takiego lokalu wyniosła 44,5 mkw.
Liczba obowiązujących umów najmu była w 2023 roku niższa niż rok wcześniej o ok. 16 tys. Jednocześnie mniej o 2,1 proc. gospodarstw domowych czekało na wynajem mieszkania komunalnego, co pozwala sądzić, że sytuacja mieszkaniowa tej grupy osób uległa poprawie w porównaniu do stanu z 2022 roku.
Źródło danych i grafik: GUS "Gospodarka mieszkaniowa w 2023 roku"
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html