Umowa poręczenia najmu to jeden ze sposobów, w jaki właściciel mieszkania może się zabezpieczyć przed nierzetelnym najemcą, który nie będzie terminowo regulował swoich zobowiązań. To coraz częściej stosowane rozwiązanie, ponieważ obowiązujące w Polsce przepisy w większym stopniu zabezpieczają najemców, niż właścicieli nieruchomości.
Co to jest poręczenie najmu?
Umowa poręczenia najmu zabezpiecza właściciela mieszkania przed nierzetelnym najemcą poprzez solidarną odpowiedzialność najemcy i poręczyciela za zobowiązania. Poręczenie najmu umożliwia właścicielowi dochodzenie roszczeń również od poręczyciela. |
Dzięki poręczeniu najmu mamy możliwość dochodzenia swoich roszczeń nie tylko od samego najemcy, ale również od jego poręczyciela. Będzie on solidarnie, razem z najemcą, odpowiadał za jego zobowiązania, mimo że nie przebywa on w wynajmowanym lokalu.
Umowa zawierana jest między trzema stronami: właścicielem mieszkania, najemcą oraz jego poręczycielem. Może ona stanowić załącznik do umowy najmu. Tego typu umowa musi być zawarta na piśmie i zawierać dane osobowe każdej ze stron, opis przedmiotu najmu oraz termin obowiązywania.
W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony poręczyciel może wycofać się z poręczenia w dowolnym momencie. Nie będzie mógł jednak tego zrobić w przypadku powstania zadłużenia. Poręczenia terminowego nie można odwołać. Umowa będzie obowiązywać do wskazanego w niej terminu.
Dodatkowym zabezpieczeniem, które ułatwia dochodzenie roszczeń i przyśpiesza proces ewentualnej windykacji, jest zawarcie umowy poręczenia w formie aktu notarialnego. Poręczenie najmu może być stosowane przy najmie tradycyjnym, ale również okazjonalnym.
W umowie powinno być zawarte oświadczenie poręczyciela, w którym zadeklaruje on, że zna treść umowy najmu i wynikające z niej zobowiązania finansowe najemcy. Należy również określić górną granicę odpowiedzialności za dług osoby wynajmującej nieruchomość. Trzeba też pamiętać, że poręczenie dotyczy tylko przyszłego długu, nie obejmuje ono zobowiązania, które może już istnieć w chwili zawarcia umowy poręczenia najmu.
W przypadku braku płatności ze strony najemcy należy powiadomić o tym fakcie poręczyciela. Powinniśmy to zrobić pisemnie z potwierdzeniem odbioru. Jeśli poręczyciel nie ureguluje długu, to kolejnym krokiem jest pozwanie zarówno najemcy, jak i poręczyciela . Sąd po przeanalizowaniu spawy wydaje tytuł wykonawczy, a po nadaniu mu klauzuli wykonalności możemy złożyć u komornika wniosek o przeprowadzenie windykacji.
Dowiedz się więcej:
-
Który rodzaj wynajmu mieszkania jest najbezpieczniejszy?
-
W co wyposażyć mieszkanie studenckie?
-
Czy wynajem mieszkania dla studentów jest opłacalny?