Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Portfolio career, czyli o możliwym końcu wąskiej specjalizacji w branży nieruchomości

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

            Pobierz numer 01/2024
Piotr Wasyluk

fot.: cottonbro studio / pexels.com

Jeśli Twoja kariera polega na wykonywaniu wielu różnorodnych projektów (najlepiej równolegle), które angażują wiele różnych kompetencji, a dodatkowo Twoje zatrudnienie ma charakter elastyczny, prawdopodobnie wpisujesz się w nowy trend, który określa się mianem „portfolio career” („karierę portfelową” lub „pracę portfelową”).

Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy wskazują, że w ostatnich latach poszerzył się zakres niezależności zawodowej wielu pracowników, a co za tym idzie, przyspieszył rozwój elastycznych form zatrudnienia. Powodów tego zjawiska upatrują oni w popandemicznych transformacjach rynku pracy, których efektem było m.in. upowszechnienie się zdalnych i hybrydowych modeli pracy czy zmiana priorytetów życiowych wielu pracowników, kojarzona m.in. ze zjawiskiem „Big Resignation”.

Czym jest praca portfelowa?

Za jedną z form zawodowej niezależności można uznać zjawisko portfolio career. Odnosi się ono do sytuacji, w której jedna osoba angażuje się w wiele niezależnych działań zawodowych jednocześnie, wykorzystując różne kompetencje.

W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu pracy, kariera portfelowa to aktywność wielopłaszczyznowa, która charakteryzuje się różnorodnością doświadczeń zawodowych, połączoną z autonomią w organizowaniu własnego życia zawodowego. Pracownicy działający w modelu kariery portfelowej łączą często wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin, co pozwala im na bardziej wszechstronne wykorzystanie posiadanych kompetencji i elastyczne zarządzanie nimi.

Karierę portfelową można potraktować jako odmianę freelancingu, ponieważ wymaga samodzielności, elastyczności oraz mobilności, i jako odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, na którym coraz większą rolę odgrywają zdolność adaptacji oraz posiadanie szerokiego zakresu kompetencji. Osoba pracująca w takim modelu podejmuje najczęściej prace na umowach krótkoterminowych, zarządzając samodzielnie liczbą i zakresem podejmowanych projektów. Daje to jej nie tylko poczucie autonomii, ale pozwala również zdobywać różnorodne doświadczenia.

Praca portfelowa daje poczucie autonomii i pozwala zdobywać różnorodne doświadczenia.

Kariera portfelowa może zostać potraktowana jako jeden z sygnałów szerszych zmian na współczesnym rynku pracy i jeden z alternatywnych modeli zatrudnienia. Choć samo zjawisko pojawiło się już w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia, stało się bardziej zauważalne współcześnie wraz z postępami transformacji cyfrowej i stopniowym uelastycznianiem się rynku pracy. Można je potraktować jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby pracobiorców i pracodawców, którzy poszukują bardziej zróżnicowanych form zatrudnienia.

Model kariery typu portfolio może stać się popularny w wielu dzisiejszych obszarach rynku pracy i zawodach. Zwłaszcza tam, gdzie liczą się umiejętności specjalistyczne i pojawia się zapotrzebowanie na zróżnicowane kompetencje. Znawcy rynku pracy wskazują, że kariera portfelowa może stać się najbardziej popularna w doradztwie i konsultingu, zawodach kreatywnych, edukacji, marketingu oraz medycynie i opiece zdrowotnej. Może również upowszechnić się w branży nieruchomości.

Portfelowa kariera agenta nieruchomości

W pracy pośredników nieruchomości może oznaczać konieczność angażowania się w różnorodne działania jednocześnie. Pośrednik, który zdecyduje się na pracę w modelu portfolio career będzie jednocześnie sprzedawcą, doradcą, deweloperem i szkoleniowcem. Będzie mógł również świadczyć usługi dodatkowe, takie jak home staging, doradztwo finansowe, marketing internetowy, tworzenie podcastów i videoblogów czy usługi prawne związane z transakcjami nieruchomościowymi. W przypadku pośredników nieruchomości portfolio career pozwoli na elastyczne dostosowywanie się do zmieniających się wymagań rynku i potrzeb klientów, a także na rozwijanie różnorodnych umiejętności niezbędnych do skutecznego działania w różnych obszarach branży nieruchomości.

Może ona również wpłynąć na znaczącą zmianę modelu pracy w branży nieruchomości. Może zwiększyć elastyczność i adaptacyjność branży pośrednictwa nieruchomości. Może również poszerzyć portfel obsługiwanych klientów, a także zwiększyć poziom innowacyjności branży.

Jedną z konsekwencji upowszechnienia się modelu kariery portfelowej może być też rozwój nowych (niestandardowych) specjalizacji w obszarze pośrednictwa, powstających w wyniku łączenia różnych obszarów aktywności pośredników. W niedalekiej przyszłości pośrednicy mogą na przykład oferować jednoczesne usługi w obszarze zarządzania nieruchomościami i zrównoważonego budownictwa, mogą być specjalistami w zakresie analiz rynku nieruchomości i doradztwa finansowego, albo pośrednikami w sprzedaży nieruchomości i konsultantami w zakresie innowacji w budownictwie. Rozwój modelu kariery portfelowej może zostać wzmocniony przez innowacje technologiczne (głównie cyfrowe), takie jak sztuczna inteligencja, blockchain, rozszerzona rzeczywistość czy internet rzeczy.

Portfelowe łączenie ról i kompetencji daje pośrednikowi szansę na stworzenie unikalnego i zróżnicowanego portfolio zawodowego.

Możliwości portfelowego łączenia ról, umiejętności i kompetencji w branży nieruchomości są niemal nieograniczone i mogą prowadzić do powstawania unikalnego i zróżnicowanego portfolio zawodowego pośredników nieruchomości. Na rozwój tego modelu najbardziej będą wpływać zmiany technologiczne, społeczne i środowiskowe, a także transformacje w obszarze kultury pracy. Model kariery portfelowej będzie się rozwijał najprawdopodobniej tam, gdzie będzie pojawiało się zapotrzebowanie na wszechstronność, mobilność zawodową oraz łączenie rozwoju zawodowego z osobistym („work-life balance”, „work-life synergy”). Będzie więc pożądany wszędzie tam, gdzie pojawi się potrzeba swobody i autonomii w kształtowaniu życia zawodowego pracowników.

Piotr Wasyluk

Piotr Wasyluk - Doktor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki. Specjalista i praktyk w zakresie projektowania usług oraz projektowania z wykorzystaniem trendów; Moderator design thinking. Redaktor profili FB: Dragonfly perspective i Robię projekt. Prowadzi firmę Wasyluk Projektowanie Kreatywne

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także