Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Potrzebujesz więcej miejsca? 2024 rok sprzyja zakupom większych metraży

Potrzebujesz więcej miejsca? 2024 rok sprzyja zakupom większych metraży

 

Artykuł zawiera

dane z badania INPON

               

Pobierz cały raport

Dominika Studniak
Komentarze

W ostatnim kwartale 2023 roku oferta kawalerek i małych mieszkań 2-3-pokojowych została wydrenowana przez osoby korzystające z kredytowania w ramach preferencyjnego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Szansę na zakup zgodny z preferencjami mają za to osoby celujące w mieszkania o dużej powierzchni i niezależne od zewnętrznego finansowania. Poznaj wskazówki od profesjonalistów rynku, dlaczego warto rozważyć zakup większego mieszkania lub domu właśnie dziś.

Krajobraz po 2023 roku na rynku nieruchomości

Wygaszony już program BK2% sprawił, że mieszkania spełniające jego kryteria w końcówce roku sprzedawały się na pniu, do tego panująca wówczas niepewność związana z jego finansowaniem w 2024 doprowadziła do tego, że nawet bardzo wygórowane ceny ustalane przez sprzedających nie odstraszały tych, którzy chcieli zdążyć z zakupem. Krajobraz po IV kwartale 2023 roku jest więc taki: bardzo nakręcony popyt pociągnął za sobą wzrost cen. A wysokie ceny nieruchomości dotykały wszystkich uczestników rynku: nie tylko tych, którzy mogli kupić z dopłatą państwa, ale także tych, którzy planują kupić za gotówkę lub muszą wystąpić do banku o zwykły kredyt hipoteczny. Stały wzrost cen nieruchomości sprawia także, że ci, których jeszcze na to stać, mobilizują się do zakupu, bo przewidują, że już za chwilę będzie jeszcze drożej, a ich plany zakupowe mogą się nie zrealizować. Każda kolejna podwyżka cen powoduje bowiem, że na rynku pozostaje coraz mniej osób, które są w stanie dokonać zakupu mieszkania.

Wnioski z badania nastrojów rynkowych INPON za IV kwartał 2023 roku dają perspektywę, że kiedy po małe mieszkania ustawiają się kolejki, początek 2024 roku to dobry moment na zakup dużego mieszkania o powierzchni większej niż 80 mkw. lub domu, które nie kwalifikują się do zakupu w ramach programów rządowych ze względu na ustanawiane w nich limity. Z uwagi na mniejsze zainteresowanie nimi wśród poszukujących, łatwiej jest je teraz kupić. Jeśli dodatkowo w grę wchodzą mieszkania gorzej skomunikowane, w starszym budownictwie czy do remontu – szanse na zakup dodatkowo rosną.

Jeśli więc masz stabilną sytuację finansową, masz kapitał lub pewność co do dochodów i zdolności kredytowej, a rozważałeś nabycie większej nieruchomości – teraz może być na to najlepszy czas.

Co przemawia dzisiaj za zakupem dużego mieszkania?

  • Kiedy na rynku panuje szał zakupowy w segmencie małych mieszkań, w segmencie tych większych panuje mniejsza konkurencja wśród kupujących.
  • Duże mieszkania są obecnie na rynku dłużej, co daje klientom więcej czasu na podejmowanie decyzji bez presji.
  • W kwestii cen większych mieszkań sprzedający mogą być bardziej elastyczni, co daje przestrzeń do negocjacji i możliwość uzyskania korzystniejszej oferty.
  • Długoterminowa perspektywa inwestycyjna – większe mieszkanie może spełniać rosnące potrzeby przyszłych nabywców, zwłaszcza rodzin.
  • Większe mieszkania są obecnie bardziej atrakcyjne w kontekście stosunku ceny do jakości.
  • Mniejszy popyt na duże mieszkania sprawia, że ich wybór jest większy, co daje to możliwość wyboru zgodnego z preferencjami klienta.

 

renata jeruszkaRenata Jeruszka
G&J Z miłości do nieruchomości, Warszawa

W segmencie mieszkań 3-pokojowych lub większych kupujący podchodzą z większą rozwagą do zakupu nieruchomości. Lokalizacja wydaje się być kluczowa i klienci wolą nawet zapłacić więcej za lepsze miejsce czy dodatkowe udogodnienia. W tym obszarze ceny rosną rozsądniej lub wręcz się zatrzymały. W przypadku mieszkań: kawalerek i 2-pokojowych i tych, które są w ramach BK2% nadal widać nerwowe ruchy. Naszym klientom doradzamy spokój i rozsądek niż wybór oferty, którą tylko się pojawiła (…)

karolina lachotaKarolina Lachota-Wiśniewska
Invest Realty, Poznań

Obniżki cen zdarzają się w przypadku nieruchomości, które dłużej utrzymują się na rynku lub gdy sprzedającym zależy na szybkiej transakcji. Nieruchomości w średnim standardzie napotykają trudności w sprzedaży. Klienci coraz częściej preferują gotowe do zamieszkania mieszkania, aby uniknąć konieczności przeprowadzania remontów czy zmian. Przewagę mają estetyczne wnętrza. W ostatnim czasie można zauważyć, że sprzedający podchodzą bardziej racjonalnie do ustalania cen nieruchomości. Świadomość konkurencji na rynku sprawia, że oczekiwania są bardziej zbalansowane, co sprzyja bardziej realnym i atrakcyjnym cenom dla kupujących. To efekt zwiększonej konkurencji na rynku nieruchomości, co skłania sprzedających do bardziej przemyślanego podejścia do wyceny.

Jakie argumenty przemawiają dzisiaj za zakupem domu?

  • Większa skłonność sprzedających do negocjacji i możliwe obniżki cen, szczególnie w przypadku dużych domów.
  • Ceny ofertowe domów w wielu miastach zatrzymały się na jednym poziomie, przy czym ceny mieszkań stale rosną.
  • Mniejszy ruch w sprzedaży domów. Często w cenie mieszkania w mieście można kupić dom na obrzeżach.
  • Na etapie przejściowym między jednym programem rządowym a drugim, alternatywą dla drogich nieruchomości w mieści są te na obrzeżach.
  • Zapowiadany program „Mieszkanie na start”, który miałby ruszyć w połowie 2024 roku, promuje rodziny wielodzietne i stwarza im szansę na zakup domu - istnieje więc ryzyko, że gdy tylko ruszy, ceny domów zaczną rosnąć.

 

Arkadiusz Dopierała
Wro Nieruchomości, Wrocław

Po sztucznym podwyższeniu cen z I i II kw. 2023 (kredyt 2%) zatrzymała się sprzedaż dużych mieszkań i domów w średniej i niskiej jakości, które wcześniej były atrakcyjne dla średniozamożnych klientów, gotowych do remontów i zamieszkania. Przy obecnych cenach kredytów mało kogo stać na kupno takich mieszkań i inwestycji w remonty lub modernizacje. (…) Dla osób chcących być nadal właścicielem nieruchomości (domu/mieszkania) alternatywą może być wyprowadzka poza obrzeża dużych miast.

Piotr Majewski
Smolik Majewski Inwestycje Biuro Nieruchomości, Wrocław

Domy we Wrocławiu i okolicach pozostaną bez większych zmian, bo tego rynku nie dotyczy kredyt 2%. Ceny będą umiarkowanie rosły. Domy/bliźniaki i szeregi poza Wrocławiem będą miały większy popyt, widoczne to już było w 2023 roku, gdzie ceny Wrocławia odstraszały, ale przez to, że mamy dużo więcej pracy zdalnej niż wcześniej to ludzie częściej decydują się na nieruchomości większe i tańsze, ale za miastem. Spadnie na pewno popyt mieszkań w samym Wrocławiu, jeśli nie zostanie wprowadzony żaden nowy program dla kredytobiorców to dużo mniej osób będzie stać na mieszkania w dużych miastach. Z tego samego powodu co domy za miastem będą lepiej się sprzedawały mieszkania na obrzeżach Wrocławia oraz poza granicami. Moim zdaniem ceny mieszkań we Wrocławiu, szczególnie 3-4 pokojowych lekko zahamują, nie doświadczymy dużego spadku cen, ale będą wolniej rosły.

Dominika Studniak

Dominika Studniak - Od 2010 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Realizuje projekty związane z administrowaniem portalami internetowymi i ich optymalizacją, copywritingiem i content marketingiem. Redaktor naczelna bloga Nieruchomosci-online.pl. Redaktor prowadząca e-magazynu „ESTATE”.

Zobacz także