Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Pozwolenie na budowę

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która zezwala na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych. Jest to najważniejszy dokument w procesie inwestycyjnym.

Co to jest pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę to oficjalna decyzja administracyjna umożliwiająca rozpoczęcie robót budowlanych, wydawana na wniosek inwestora przez starostę, wojewodę lub okręgowy urząd górniczy w zależności od rodzaju i lokalizacji inwestycji. Niektóre obiekty budowlane, w tym małe domy jednorodzinne, nie wymagają pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie.

Organem wydającym pozwolenie na budowę może być starosta, wojewoda lub okręgowy urząd górniczy (dotyczy to tylko zakładów i obiektów górniczych).

W myśl art. 33 Prawa budowlanego pozwolenie na budowę dotyczy całego projektu budowlanego, jednak w przypadku, gdy projekt ten obejmuje więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Do uzyskania pozwolenia na budowę konieczne jest złożenie wniosku. Jeżeli w danym obszarze nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to wniosek ten musi zostać złożony w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W większości przypadków wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć do starostwa bądź do urzędu miasta na prawach powiatu. Natomiast do wojewody wnioskuje się o pozwolenie dotyczące wybranych prac i obiektów, m.in.:

  • budowy dróg publicznych krajowych i wojewódzkich wraz z ich infrastrukturą;
  • budowy obiektów w miejscu położenia obszarów kolejowych,
  • obiektów hydrotechnicznych piętrzących, upustowych, melioracji, portów i przystani morskich, a także obiektów przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego;
  • sieci przesyłowych.

Do wniosku trzeba dołączyć:

Złożenie wniosku wiąże się z uiszczeniem opłaty skarbowej.

W sytuacji, gdy wniosek nie będzie kompletny lub prawidłowo sporządzony, organ wezwie do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania. Jeśli dokumenty nie zostaną uzupełnione we wskazanym terminie, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia. W przypadku, gdy wniosek będzie kompletny lub zostanie prawidłowo uzupełniony, organ podejmie działania sprawdzające i w terminie do 65 dni, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z załącznikami, wyda stosowną decyzję.

Do prac budowlanych można przystąpić, gdy decyzja jest zgodna z żądaniami wszystkich stron, gdy strony zrzekły się prawa do odwołania od decyzji lub gdy upłynął termin 14 dni na wniesienie odwołania.

Jakie obiekty i prace budowlane są zwolnione z pozwolenia na budowę?

Obiekty i prace zwolnione z pozwolenia na budowę (wymagane jest tylko zgłoszenie) są wyszczególnione w art. 29 Prawa budowlanego. Są to m.in.:

  • parterowe budynki gospodarcze, garaże i wiaty o powierzchni zabudowy do 35 mkw.;
  • budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw., bądź o powierzchni zabudowy do 70 mkw., ale o rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m;
  • sieci elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i gazowe;
  • stacje transformatorowe;
  • oczyszczalnie ścieków;
  • tymczasowe obiekty niepowiązane trwale z gruntem.

Od 2022 r. pozwolenia na budowę nie wymaga także budowa domów mieszkalnych o cechach określonych w znowelizowanej ustawie. Aby dom mógł być zbudowany jedynie na zgłoszenie, musi on spełniać następujące kryteria:

  • być wolnostojącym budynkiem jednorodzinnym;
  • być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe inwestora;
  • mieć powierzchnię zabudowy do 70 mkw. i nie więcej niż dwie kondygnacje;
  • jego obszar oddziaływania musi mieścić się na działce, na której został zaprojektowany.

Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.