
Prawo pierwokupu to prawo osoby bądź instytucji do pierwszeństwa w zakupie danej rzeczy. Obowiązuje dopiero wtedy, gdy właściciel zamierza sprzedać rzecz. Uprawniony nie może żądać od właściciela wcześniejszej sprzedaży.
Co to jest prawo pierwokupu?
Prawo pierwokupu to ustawowe lub umowne uprawnienie, które daje określonej osobie pierwszeństwo w zakupie danej rzeczy (np. nieruchomości, udziałów w spółce) na tych samych warunkach, na jakich właściciel zamierza sprzedać ją osobie trzeciej. Nie może być przenoszone na inne osoby ani wykorzystywane częściowo. |
Prawo pierwokupu to prawo, które danej osobie umożliwia zakup określonej rzeczy w pierwszej kolejności. Dotyczy ono tylko sprzedaży, natomiast nie obowiązuje w przypadku darowizny, zamiany bądź dziedziczenia. Może ono obejmować różne dobra materialne, w tym nieruchomości, a także udziały w spółce czy majątkowe prawa autorskie.
Jak wygląda sprzedaż rzeczy objętej prawem pierwokupu? Strony transakcji zawierają najpierw umowę warunkową, na mocy której sprzedaż będzie możliwa, jeśli osoba uprawniona nie skorzysta z prawa pierwokupu. Następnie osoba sprzedająca ma obowiązek powiadomić o tym osobę uprawnioną. Wtedy ta ma określony czas na skorzystanie z przysługującego jej przywileju i dokonanie zakupu. Jeśli z niego nie skorzysta, inna osoba można nabyć daną rzecz.
Jeśli chodzi o prawo pierwokupu przysługujące gminie, obowiązują warunki, które zostały ustalone na mocy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zawiadomienie przesyłane jest do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta i to te władze podejmują decyzję o wykupieniu.
Zgodnie z ustawą prawo pierwokupu jest odgórnie nadane Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi danej rzeczy albo dzierżawcy, np. gruntu rolnego. Jeśli chodzi o nieruchomości rolne, w sytuacji gdy nie ma dzierżawcy uprawnionego do pierwokupu lub nie wykona on tego prawa, przysługuje ono Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Ponadto prawa do pierwokupu nie można sprzedać innej osobie oraz nie może ono obejmować tylko fragmentu danej rzeczy, więc nie można z niego skorzystać częściowo. Decydując się na zakup, trzeba kupić wszystko, co jest sprzedawane.
Dowiedz się więcej:
-
Na co zwrócić uwagę, kupując działkę leśną?
-
Jak sprzedać działkę rolną?
-
Jak sprzedać gospodarstwo otrzymane w spadku?
-
Jaka jest rola notariusza w procesie zakupu nieruchomości?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy