Korzystając z danych na temat zachowań przeszło 4 milionów poszukujących miesięcznie na portalu Nieruchomosci-online.pl, wskazujemy, jak 2020 rok kształtuje się pod kątem ich preferencji oraz jakie zmiany zaszły w ich zachowaniu w obliczu pandemii.
Wpływ pandemii na rynek nieruchomości
W marcu 2020 roku branża nieruchomości wstrzymała oddech. Obawy związane z pandemią oraz lockdown spowodowały zaniechanie lub odroczenie transakcji kupna-sprzedaży. Obecnie sytuacja jest stabilna. Potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż są niezaspokojone – mówi się o 2-milionowym deficycie mieszkań, a patrząc na analizy NBP dotyczące wniosków o kredyty hipoteczne składanych w lipcu i sierpniu br., widać, że popyt wciąż jest wysoki. Zarówno ceny ofertowe, jak i transakcyjne – wbrew oczekiwaniom – nie spadają, utrzymując się na stałym poziomie. Oznaką wyhamowywania wzrostu cen są już drobne korekty w II kwartale 2020 r. w większości dużych polskich miast.
Poziom ruchu w Nieruchomosci-online.pl, mierzony liczbą odwiedzających portal (UU wg Google Analytics), również wskazuje na zwiększone zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Z uwzględnieniem marcowego spadku aktywności internautów spowodowanego obowiązkową kwarantanną, portal z miesiąca na miesiąc notuje rekordowe wzrosty ruchu.
Mimo pandemii Polacy poszukują nieruchomości, zmieniły się jedynie trendy w poszukiwaniach.
Zmiany w preferencjach poszukujących
W bieżącym roku delikatnie zmieniła się struktura demograficzna poszukujących. Choć wciąż przeważają kobiety (58,9 proc.), to jednak z roku na rok ta dysproporcja maleje. Zauważamy również zwiększoną aktywność osób powyżej 65 roku życia oraz tych w przedziale wiekowym 25-34 lata.
W dalszym ciągu najwięcej osób chce kupić mieszkanie (34,8 proc.), choć zainteresowanie nim z roku na rok maleje (2018 – 42 proc., 2019 – 36,3 proc.) na rzecz zwiększonego popytu na zakup domu (2020 – 19 proc., 2019 – 17,7 proc., 2018 – 19,6 proc.) czy działki (2020 – 17,3 proc., 2019 – 13,9 proc., 2018 – 12,5 proc.).
Niezmiennie najwięcej osób (37,5 proc.) poszukuje swojego pierwszego mieszkania, a 28 proc. chce zmienić obecnie posiadaną nieruchomość. W 2020 roku nie zmalały także poszukiwania pod zakup inwestycyjny (16,2 proc.), co oznacza dalszą chęć Polaków do lokowania kapitału w nieruchomościach.
Wzrosły również poszukiwania mieszkań na sprzedaż i wynajem dla pary czy singla. W przypadku rodzin największe zainteresowanie jest w segmencie domów na sprzedaż i wynajem. Więcej jest także poszukiwań działek o charakterze rekreacyjnym, mniej zapytań o działki inwestycyjne.
Mieszkania
Domy
Działki
Zainteresowanie
Poszukujący
Magazyn ESTATE
Skupiamy uwagę na nieruchomościach
Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników
Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.