Projekt architektoniczno-budowlany jest częścią projektu budowlanego, którą wraz z projektem zagospodarowania działki lub terenu dołącza się do wniosku o pozwolenie na budowę. Wymagane są trzy egzemplarze wymienionych projektów: po jednym dla inwestora, organu zatwierdzającego projekt i organu nadzoru budowlanego.
Co to jest projekt architektoniczno-budowlany?
Projekt architektoniczno-budowlany obejmuje:
- część architektoniczną (rysunki elewacji, rzuty fundamentów i wszystkich kondygnacji, przekroje detali);
- część opisową (opis technologii i rozwiązań, wyszczególnienie zastosowanych materiałów, informacje o konstrukcji budynku).
Rysunki składające się na projekt architektoniczno-budowlany sporządza się w skali nie mniejszej niż 1:100, a w przypadku projektu rozbudowy lub adaptacji – 1:50. Należy w nich również uwzględnić rysunki konstrukcji i instalacji wewnętrznych. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera także dane liczbowe, takie jak powierzchnia netto ( powierzchnia wewnętrzna budynku ograniczona przez elementy konstrukcyjne zamykające pomieszczenia), z podziałem na część nadziemną i podziemną, jeśli budynek jest podpiwniczony, oraz kubatura (objętość/pojemność budynku, wyrażana w metrach sześciennych, potrzebna m.in. do obliczania kosztów budowy czy kosztów ogrzewania). Jeśli projekt architektoniczno-budowlany dotyczy rozbudowy lub adaptacji, należy podać dane liczbowe sprzed realizacji projektu i po niej.