Projekt budowlany jest częścią dokumentacji wymaganej do budowy domu. Jest on potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę, a jego zawartość określa ustawa Prawo budowlane. Musi on być zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego oraz uwzględniać wymagania zawarte w decyzji o warunkach zabudowy. Może być sporządzony w postaci papierowej lub elektronicznej.
Co to jest projekt budowlany?
Zgodnie z nowelizacją Prawa budowlanego obowiązującą od 19 września 2020 r. (art. 34 ust. 3) projekt budowlany składa się z trzech części.
Części projektu budowlanego:
- projektu zagospodarowania działki/terenu;
- projektu architektoniczno-budowlanego;
- projektu technicznego.
Załączniki do projektu budowlanego:
- pozwolenia, uzgodnienia i opinie;
- oświadczenie zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą;
- informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Warto wiedzieć, że do wniosku o pozwolenie na budowę trzeba dołączyć jedynie projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany. Należy składać je w starostwie w trzech egzemplarzach (przed nowelizacją wymagane były cztery). Natomiast projekt techniczny jest potrzebny dopiero przed rozpoczęciem prac.
Zanim powstanie właściwy projekt budowlany, trzeba najpierw przygotować projekt koncepcyjny. Jest to wstępny zarys przedstawiający główne założenia projektu. Przedstawia usytuowanie budynku bądź budynków na działce, rzuty oraz wygląd elewacji, jeszcze bez szczegółów. Służy on przedstawieniu klientowi ogólnego zamysłu inwestycji, a czasami także do pozyskania inwestorów. Natomiast projekt budowlany sporządza się już po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego. Jest on znacznie bardziej szczegółowy i sformalizowany. Jak wspomniano, stanowi on podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.