Od 1 sierpnia 2024 roku deweloperzy muszą spełniać wiele nowych wymagań dotyczących projektowania i budowy nowych inwestycji wielorodzinnych. Nowe przepisy objęły też kwestie dotyczące komfortu i prywatności mieszkańców budynków. Jakie udogodnienia zaplanowano, jeśli chodzi o przegrody balkonowe i standardy akustyczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są aktualne wymagania dotyczące przegród balkonowych?
-
Jakie są aktualne wymagania dotyczące standardów akustycznych?
Artykuł jest częścią e-booka dot. nowych warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania
Pobierz „Ściągę z przepisów”
Wymagania dotyczące przegród
Dotychczasowe zasady
Dotychczas w Rozporządzeniu WT nie było przepisów, które regulowałyby kwestię komfortu, czy prywatności właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych w zakresie korzystania z balkonów i loggi. Stąd też deweloperzy stosowali w tym zakresie różne rozwiązania.
Nowe zasady
Nowe przepisy Rozporządzenia WT przewidują obowiązek zapewnienia w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych przegród między balkonami znajdującymi się na jednej płycie balkonowej, o odpowiedniej wysokości, a także przepuszczalności światła. Należy zastosować między nimi pełne oddzielenie pionowe w postaci stałej przegrody, zapewniającej komfort użytkowania, o przepuszczalności światła nie mniejszej niż 30% i nie większej niż 50%.
Dodatkowo wprowadzono wymagania dotyczące wysokości przegród i ich wysokości. Musi ona mieć co najmniej 2,2 m wysokość mierzonej od poziomu posadzki balkonu oraz szerokość nie mniejszą niż 2 m. Gdy balkon ma szerokość mniejszą niż 2 m – przegroda ma mieć co najmniej szerokość balkonu, uwzględniając szerokość balustrady.
Analogiczna regulacja prawna objęła loggie. Stykające się ze sobą loggie w budynku mieszkalnym wielorodzinnym również trzeba oddzielać za pomocą przegrody, która ma spełniać wymagania co do wysokości i szerokości oraz przepuszczalności światła takie, jak obowiązują dla balkonów.
Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej
Nowe zasady
W budynkach wielorodzinnych deweloperzy będą musieli również zapewnić odpowiednią izolacyjność akustyczną drzwi wejściowych do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej. Ich izolacyjność akustyczna ma wynosić nie mniej niż 37 dB.
W przypadku budynków jednorodzinnych trzeba będzie stosować takie standardy akustyczne dla ścian i stropów oddzielających lokale mieszkalne znajdujące się w tych budynkach jak dla wymagań akustycznych dla przegród między lokalami mieszkalnymi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
Magazyn „INMAG”
Marketing. Sprzedaż. Trendy.
Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego
Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.