Raty prywatne to sposób na zakup nieruchomości bez konieczności korzystania z kredytu hipotecznego. Jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby bez zdolności kredytowej akceptowanej przez bank. Raty prywatne polegają na tym, że sprzedający nieruchomość zgadza się udzielić nabywcy pożyczki na zakup nieruchomości, rozkładając ustaloną między stronami cenę na raty.
Czym są raty prywatne?
Raty prywatne oferują alternatywę dla kredytu hipotecznego, umożliwiając zakup nieruchomości bezpośrednio od sprzedającego na ustalonych warunkach spłaty. Zmniejsza to ilość formalności, ale zwiększa ryzyko dla sprzedającego. |
Z punktu widzenia kupującego jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ jest związane z mniejszą ilością formalności w porównaniu do ubiegania się o kredyt bankowy: nie trzeba kompletować dokumentów, potwierdzać posiadanych dochodów oraz czekać na decyzję kredytową. Nie ma też konieczności odkładania latami i wpłacania wkładu własnego.
Inaczej sprawa wygląda z punktu widzenia sprzedającego. Nie dostaje on od razu całej kwoty, a na spłatę musi czekać wiele lat. W znacznym stopniu zwiększa to ryzyko związane z niewypłacalnością nabywcy i koniecznością przeprowadzenia windykacji. Z tego powodu jest to bardzo mało popularne rozwiązanie i jest stosowane głównie przy zakupie od rodziny lub znajomych, czyli w sytuacji, gdy sprzedający dobrze zna sytuację finansową kupującego.
W przypadku transakcji realizowanej z wykorzystaniem rat prywatnych umowa kupna-sprzedaży zawierana jest u notariusza jak każda inna umowa przeniesienia własności nieruchomości.
W umowie oprócz standardowych zapisów dodawane są informacje dotyczące ustalonych przez strony rat, terminów płatności, oprocentowania udzielanej pożyczki oraz zabezpieczenia interesów sprzedającego.
Raty prywatne mogą być nieoprocentowane, ale wszystko zależy od ustaleń między stronami. W praktyce rozwiązanie takie może mieć podobne oprocentowanie do kredytu bankowego.
Zabezpieczeniem rat prywatnych jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości na rzecz sprzedającego oraz oświadczenie kupującego o poddaniu się egzekucji. W przypadku braku terminowej spłaty rat sprzedający może złożyć w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu. Po decyzji sądu sprzedający zgłasza się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji komorniczej.
Dowiedz się więcej:
-
Jak działa biuro zamiany mieszkań?
-
Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
-
Jak kupić dom od komornika?