
Rejestr zabytków jest prowadzony na podstawie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku i jest jedną z podstawowych form ochrony zabytków. Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków nakłada na właściciela obowiązek zabezpieczenia i utrzymania obiektu oraz jego otoczenia w odpowiednim stanie, oraz takie użytkowanie nieruchomości, aby zachować jej stan i wartość.
Co to jest rejestr zabytków?
Rejestr zabytków to centralna ewidencja, która służy formalnej ochronie zabytków, zobowiązując właścicieli do utrzymania stanu i wartości wpisanych nieruchomości. Wszelkie działania konserwacyjne i adaptacyjne przeprowadzane w obrębie nieruchomości z rejestru zabytków wymagają uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. |
Nieruchomość zostaje wpisana do rejestru na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, z urzędu, bądź na wniosek właściciela gruntu, na którym znajduje się dany obiekt. Wpis nieruchomości do rejestru jest ujawniany w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.
Zagospodarowanie do celów użytkowych zabytkowej nieruchomości wymaga uzyskania przez właściciela dokumentacji konserwatorskiej określającej stan zabytku i możliwości jego adaptacji, z uwzględnieniem historycznej funkcji i wartości tego zabytku. Planowane prace konserwatorskie muszą być uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który zatwierdza zakres i sposób prowadzenia prac oraz rodzaj stosowanych materiałów i technologii.
W przypadku konieczności przeprowadzenia robót budowlanych w budynku wpisanym do rejestru zabytków właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przeprowadzenia na swój koszt badań archeologicznych, jeśli ich przeprowadzenie będzie niezbędne w celu ochrony zabytku.
Dowiedz się więcej:
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy