7 grudnia 2023 roku osiągnięto wstępne porozumienie pomiędzy Radą Europejską a Parlamentem, które dotyczy ograniczenia emisji oraz zużycia energii pierwotnej w budynkach w Unii Europejskiej. Celem jest poprawa jakości życia obywateli całej Wspólnoty oraz obniżenie rachunków za energię.
Unia Europejska zatwierdziła dyrektywę mającą na celu obniżenie zużycia energii i emisji w budynkach. W planach jest renowacja najbardziej energochłonnych budynków i wprowadzenie wyższych standardów energetycznych dla nowych konstrukcji. Dodatkowo, dyrektywa promuje ekologiczny transport i zakłada wycofanie kotłów na paliwa kopalne. |
Komisja Europejska w swoim serwisie prasowym zakomunikowała, że Parlament Europejski i Rada doszły do porozumienia w sprawie wzmocnienia dyrektywy, która ma na celu zmotywować państwa członkowskie do obniżenia emisyjności budynków. Oprócz planowanego pozytywnego wpływu dyrektywy na życie obywateli ma ona również przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej Europy zgodnie z planem REPowerEU.
Wzmocniona dyrektywa
Dyrektywa uwzględnia, że każde państwo należące do Unii Europejskiej będzie mogło samo zaplanować działania, które mają prowadzić do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Wspólnym celem jest obniżenie zużycia tego rodzaju energii w budynkach mieszkalnych o 16 proc. do 2030 roku i o 20-22 proc. do 2035 roku, ale środki do jego realizacji będą mogły być dostosowane do krajowych uwarunkowań.
Kolejnym priorytetem do działania, które narzuca na rządy państw dyrektywa, to renowacja budynków, które zużywają najwięcej energii, co ma doprowadzić do obniżenia jej zużycia o co najmniej 55 proc.
W dokumencie uwzględniono również budynki niemieszkalne i podwyższono minimalne normy ich charakterystyki energetycznej. Kraje są zobowiązane do renowacji 16 proc. budynków, które zużywają najwięcej energii pierwotnej do 2030 roku i 26 proc. budynków do 2033 roku.
Ruszą renowacje budynków
Ważnym punktem dyrektywy jest aspekt dotyczący planowania renowacji budynków oraz kompleksowego jej przeprowadzenia. Państwa członkowskie mają ustalić krajowe plany renowacji, które pomogą sfinalizować takie przedsięwzięcie. W planach należy określić sposób finansowania, szkolenia i przyciągania wykwalifikowanych pracowników.
W całej Unii mają zostać ustanowione systemy paszportów renowacji budynków, które pomogą właścicielom etapowo przeprowadzić renowacje, aby w końcu osiągnąć bezemisyjność.
UE dąży również do całkowitego wycofania w 2040 roku z budynków kotłów, które są zasilane paliwami kopalnymi. A już 1 stycznia 2025 r. zostaną wstrzymane dotacje na instalacje takich urządzeń.
Na celowniku ekologiczny transport
Dyrektywa uwzględnia także kwestie dotyczące transportu, który w dużym stopniu wpływa na wielkość emisji gazów cieplarnianych. Państwa mają być zobowiązane do promowania zrównoważonej mobilności i zwiększenia ilości odpowiedniej infrastruktury, takiej jak parkingi dla rowerów i punkty ładowania samochodów elektrycznych.
Nowe budynki mają być zeroemisyjne
Porozumienie wprowadza również normy dotyczące nowo powstałych budynków. Od 1 stycznia 2028 roku wszystkie nowo wybudowane budynki publiczne nie mogą emitować paliw kopalnych. Ten sam obowiązek dotyczy właścicieli prywatnych posesji, ale dopiero od 1 stycznia 2030 roku.
Nowe budynki będą także musiały być wyposażone w rozwiązania, które umożliwią korzystanie z energii słonecznej, czyli w dachowe instalacje fotowoltaiczne lub takie, które wykorzystują energię termiczną.
Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html