Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Jaki był rynek pod koniec 2023 roku - czy będzie więcej mieszkań na sprzedaż?

Jaki był rynek pod koniec 2023 roku - czy będzie więcej mieszkań na sprzedaż?

Michalina Janyszek
Komentarze

Ostatnie trzy miesiące 2023 roku minęły pod znakiem podwyższonego popytu i powoli odbudowującej się podaży. Liczba sprzedanych kontraktów deweloperskich na budowę mieszkań na największych rynkach w Polsce zamknęła się w około 14,3 tysiąca. W całym zeszłym roku było ich około 57,6 tysiąca. Oznacza to wzrost rok do roku na poziomie 65%. Z pewnością wynik ten jest powiązany z wstrzymaniem części inwestycji w 2021 i 2022 roku. Dziś deweloperzy widzą, że popyt na lokale mieszkalne wciąż jest wysoki, a potrzeby mieszkaniowe Polaków duże.

Pod koniec 2023 roku odnotowano wzrost liczby sprzedanych kontraktów deweloperskich na największych polskich rynkach, jednak wciąż trudno jest zrównoważyć wysoki popyt z powoli odbudowującą się podażą. To sprawia, że mieszkania pozostają trudno dostępne pomimo pozytywnych trendów.

Trudno zrównoważyć wysoki popyt

Mało kogo dziwi fakt, że w IV kwartale 2023 roku wzrosła liczba mieszkań kupowanych na kredyt. W okresie od lipca do października inwestycje takie stanowiły 58% wszystkich zakupów. Przez ostatnie trzy miesiące 2023 przy wsparciu kredytu finansowano aż 76% inwestycji mieszkaniowych. Sporą część z nich objęto preferencyjną pożyczką BK 2% Tymczasem według danych zebranych przez NBP w IV kwartale 2023 oddano do użytkowania 59,1 tysiąca mieszkań, co oznacza wzrost o około 20% kwartał do kwartału, ale i spadek o 18% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. W ciągu trzech ostatnich miesięcy zeszłego roku wydano pozwolenia na budowę 66,8 tysiąca lokali, czyli o 7% więcej niż w poprzednim kwartale i o około 11% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Dane te świadczą o pobudzeniu inwestycyjnym mimo wciąż rosnących stawek w segmencie materiałów budowlanych. Czy jednak wzrosty na takim poziomie zapewnią nam wyczekiwane spadki cen lokali mieszkalnych? Potencjał wzrostu podaży mieszkań potwierdzają opinie pośredników nieruchomości, którzy wzięli udział w badaniu INPON w I kwartale 2024..

Narodowy Bank Polski w swojej analizie potwierdził, że na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne w IV kwartale 2023 wzrosły zarówno w skali kwartał do kwartału, jak i rok do roku. Trend ten był widoczny zwłaszcza w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Stawki sprzedaży nowych lokali spadły jedynie w Gdyni.

W segmencie mieszkań z drugiej ręki sytuacja wyglądała nieco inaczej. Ich ceny rosły w skali kwartał do kwartału na przykład w Krakowie czy Warszawie, ale w skali rok do roku obserwowano spadki. Widać je wyraźnie w porównaniu do poziomu inflacji i wzrostu wynagrodzeń w tamtym okresie. W Gdańsku korekta stawek w porównaniu z końcówką 2022 wyniosła około 4%. Jak trendy te wpływały na dostępność mieszkań?

W końcówce 2023 roku o mieszkania wciąż trudno?

Wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w siedmiu dużych miastach w IV kwartale spadł nieznacznie w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Analitycy oceniają, że ma to związek z szybkim wzrostem cen lokali mieszkalnych w porównaniu z podwyżkami przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Sytuacji nie poprawił fakt, że w tym czasie wzrosły też możliwości kredytowe Polaków, głównie dzięki spadkom wartości stóp procentowych.

W końcówce 2023 roku sprzedaż kontraktów na budowę mieszkań na sześciu największych rynkach pierwotnych w Polsce wyniosła około 14,3 tysiąca, czyli była niższa o około 13% względem poprzedniego kwartału. W 2023 łącznie sprzedano na największych rynkach około 57,6 tysięcy kontraktów na budowę lokali mieszkalnych, co daje wzrost o około 65% rok do roku. Informacje te pozwalają mieć nadzieję, że w perspektywie długoterminowej podaż ma szansę zauważalnie wzrastać. Część ekspertów uważa, że bez sztucznego podbijania popytu, na przykład przez tanie kredyty, podaż może choć po części zaspokoić potrzeby rynku. Czy tak się stanie, pokażą przyszłe analizy.

Źródło danych: NBP "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r."


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także