
Rynek nieruchomości dzieli się na pierwotny (nowe budownictwo) i wtórny (nieruchomości z drugiej ręki). Poszukiwanie mieszkania bądź domu warto zacząć od przeanalizowania wad i zalet obu opcji. Decyzja, na którym rynku się skupić, będzie w znacznym stopniu zależała od indywidualnej sytuacji i preferencji poszukującego.
Czym jest rynek pierwotny, a czym rynek wtórny?
Rynek pierwotny obejmuje nowe nieruchomości oferowane bezpośrednio przez deweloperów, często z możliwością personalizacji, ale zwykle wymagające wykończenia. Natomiast rynek wtórny to mieszkania „z drugiej ręki”, które nieraz są gotowe do zamieszkania, ale mogą też wymagać remontu. |
Mieszkania z rynku pierwotnego kupuje się bezpośrednio od dewelopera, co zapewnia pierwszeństwo skorzystania ze świeżo wybudowanego obiektu. Dzięki temu nabywca ma pewność, że wszystkie elementy są nowe i nieużywane. Ryzyko wystąpienia usterek jest mniejsze. Ponadto ma dostęp do współczesnych udogodnień, takich jak windy docierające do wszystkich kondygnacji, parkingi podziemne, monitoring czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Co ważne, bardzo często nabywca ma wpływ na układ mieszkania, szczególnie gdy na zakup decyduje się jeszcze przed wybudowaniem lokalu. Za minus mieszkań deweloperskich często uznaje się to, że z reguły sprzedawane są w tzw. stanie deweloperskim, wymagającym wykończenia. To dodatkowo podnosi koszty i zabiera sporo czasu. Niektórzy deweloperzy oferują tzw. wykończenie pod klucz (kompletne, umożliwiające wprowadzenie się) za dodatkową opłatą. Ze względu na bardzo ograniczoną dostępność działek budowlanych w centrum miast, nowe mieszkania najczęściej powstają na obrzeżach, co utrudnia dojazd do biur, szkoły czy centrów handlowych. Wadą bywa też czas oczekiwania na mieszkanie, którego udostępnienie następuje nawet po kilkunastu miesiącach od podpisania umowy kupna.
Nieruchomości z rynku wtórnego („z drugiej ręki”) przeważnie umożliwiają wprowadzenie się niemal od razu. Poprzedni właściciel często pozostawia nowym lokatorom meble i wyposażenie. Na rynku wtórnym można trafić na mieszkania w niezłym stanie, które nie wymagają dodatkowych prac ani ponoszenia większych kosztów. Zdarzają się jednak lokale wymagające większego remontu, w tym wymiany instalacji. Ponadto w starszych budynkach rzadko dostępne są windy czy parkingi. Do plusów natomiast można zaliczyć niższą cenę w porównaniu z mieszkaniami z rynku pierwotnego. Poza tym starsze osiedla i ich okolice są już z reguły wyposażone we wszystko, co potrzebne na co dzień – sklepy, punkty usługowe, szkoły, tereny zielone, przystanki komunikacji miejskiej.
Dowiedz się więcej:
-
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?
-
Jakie są wady i zalety domu w stanie deweloperskim?
-
Jak kupić nowe mieszkanie krok po kroku?
-
Jak wybrać i kupić dom z drugiej ręki?