Scoring kredytowy to jeden z elementów weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy przez bank. Ma on na celu oszacowanie prawdopodobieństwa spłaty zobowiązania.
Co to jest scoring kredytowy?
Scoring kredytowy to metoda oceny zdolności kredytowej klienta przez bank, bazująca na wielu kryteriach, takich jak historia finansowa, dochody czy stabilność zatrudnienia. Metoda ta pozwala bankom na ocenę ryzyka niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę. Sposób jej obliczania może różnić się między instytucjami finansowymi. |
Scoring kredytowy oceniany jest poprzez porównanie różnych cech osoby ubiegającej się o kredyt z cechami dotychczasowych klientów banku, by określić ryzyko problemów ze spłatą kredytu.
Podczas obliczania scoringu kredytowego bierze się pod uwagę szereg kryteriów, za które przyznaje się punkty.
Niektóre kryteria scoringu kredytowego:
- spłacanie dotychczasowych zobowiązań finansowych;
- sposób korzystania z kart kredytowych i debetów;
- wiek;
- stan cywilny;
- liczba osób na utrzymaniu;
- sposób zarobkowania;
- miesięczne dochody;
- stabilność zatrudnienia (np. rodzaj umowy);
- czas zatrudnienia na obecnym stanowisku;
- sytuacja mieszkaniowa;
- posiadanie samochodu.
Na podstawie punktów za te kryteria wyznacza się dolny próg, od którego możliwe jest przyznanie kredytu. Jest to tzw. punkt odcięcia (cut-off score). Wnioski osób, które mają punktację poniżej tego progu, są odrzucane. Natomiast osoby, których scoring wychodzi na poziomie tego progu albo niewiele powyżej, otrzymują kredyt, ale banki mogą im postawić dodatkowe wymagania lub przyznać kredyt w niższej wartości niż wnioskowana.
Warto wiedzieć, że sposób obliczania scoringu kredytowego nie jest ujednolicony, więc możliwe są różnice między bankami, np. jeśli chodzi o wagę poszczególnych kryteriów. Dlatego odrzucenie wniosku w jednym banku nie oznacza, że wnioskodawca nie ma szans na kredyt gdzie indziej.
Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową