
Służebność przesyłu to ograniczone prawo rzeczowe, które reguluje kwestie korzystania z instalacji służących do przesyłu energii, gazu lub cieczy, przeprowadzonych przez czyjąś nieruchomość.
Co to jest służebność przesyłu?
Służebność przesyłu to ograniczone prawo rzeczowe umożliwiające przedsiębiorstwom przesyłowym korzystanie z cudzej nieruchomości w celu instalacji, konserwacji lub naprawy urządzeń przesyłowych. Może wiązać się z obowiązkiem wypłaty rekompensaty. |
Mówiąc prościej: dzięki służebności ustanowionej na czyjejś nieruchomości, firmy zajmujące się przesyłaniem prądu lub gazu, właściciele rurociągów do przesyłania wody, paliwa lub pary, a także operatorzy telekomunikacyjni, będący właścicielami sieci światłowodowych, mają prawo w określony sposób korzystać z czyjejś nieruchomości.
Służebność przesyłu daje przedstawicielowi przedsiębiorstwa wstęp na grunt stanowiący czyjąś własność, aby zainstalować, naprawić, wymienić lub konserwować instalacje i urządzenia przesyłowe. Służebność przesyłu ustanawia się przede wszystkim na nieruchomościach gruntowych, ale może również dotyczyć nieruchomości lokalowych.
Służebność przesyłu ustanawia właściciel, składając oświadczenie woli w formie aktu notarialnego, a następnie wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Podstawą ustanowienia służebności jest umowa zawarta między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorstwem. W spornych sytuacjach służebność może zostać ustanowiona na podstawie wyroku sądu lub decyzji administracyjnej.
Informacja o służebnościach, w tym o służebności przesyłu znajduje się w III dziale księgi wieczystej. Potencjalny nabywca powinien sprawdzić księgę wieczystą, aby zweryfikować, czy nieruchomość, którą jest zainteresowany, jest obciążona służebnością. Oprócz służebności przesyłu nieruchomość może być również obciążona służebnością gruntową lub osobistą.
Ze służebnością przesyłu mogą się wiązać nie tylko instalacje umieszczone pod powierzchnią gruntu, ale również urządzenia takie jak stacje transformatorowe czy słupy wysokiego napięcia zainstalowane na jej powierzchni. To, oprócz pogorszenia walorów estetycznych, wpływa również negatywnie na możliwość zabudowy działki.
Ustanowienie służebności przesyłu może być odpłatne. Przedsiębiorstwo, na rzecz którego została obciążona dana nieruchomość, może zostać zobowiązane do wypłaty rekompensaty za utrudnienia w korzystaniu z nieruchomości oraz obniżenie jej wartości. Wszystko zależy od ustaleń między stronami. Wypłata odszkodowania może być jednorazowa lub realizowana cyklicznie (np. co miesiąc).
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest służebność drogowa?
-
Czym jest udział w nieruchomości?
-
Jak zarabiać na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?
-
Jak zarabiać na dzierżawie ziemi pod wiatraki?
Tu znajdziesz idealną nieruchomość
Powiedz nam, czego szukasz
Mieszkanie
Dom
Działki
Lokal
użytkowy
Budynek
użytkowy