Społeczne Budownictwo Czynszowe to program, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań. Rozwiązanie zostało wprowadzone z myślą o osobach, które ze względu na trudną sytuację życiową i finansową nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, ani na jego wynajęcie na warunkach rynkowych, jednak ze względu na osiągane dochody nie kwalifikują się do uzyskania mieszkania z zasobów gminy.
Co to jest Społeczne Budownictwo Czynszowe?
Społeczne Budownictwo Czynszowe to program wsparcia dla osób o średnich dochodach, które nie kwalifikują się do mieszkań komunalnych ani na zakup mieszkań na wolnym rynku. Umożliwia preferencyjne kredytowanie budowy mieszkań na wynajem o regulowanym czynszu przez instytucje takie jak TBS, SIM i spółdzielnie mieszkaniowe. |
W ramach programu różne podmioty mogą się starać o preferencyjny kredyt na finansowanie realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Zasady programu określają, że środki mogą być przeznaczone na budowę, przebudowę, rozbudowę, nadbudowę budynku mieszkalnego lub zmianę sposobu użytkowania budynku z celów niemieszkalnych na mieszkaniowe.
W ramach inwestycji mogą powstać mieszkania na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu lub mieszkania, do których będzie przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Program nie przewiduje możliwości finansowania inwestycji, w ramach których powstaną mieszkania na sprzedaż z przeniesieniem prawa własności.
Ze środków własnych Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ze środków pochodzących z budżetu państwa można uzyskać finansowanie w wysokości maksymalnie 80 proc. kosztów przedsięwzięcia. Kredy można zaciągnąć na okres do 30 lat. Oprocentowanie kredytu jest równe stawce WIBOR 3M.
Preferencyjny kredyt w ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego jest dostępny dla:
- Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS),
- Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM),
- spółdzielni mieszkaniowych,
- spółek gminnych działających w innej formie, realizujących cele określone w programie.
Dowiedz się więcej:
-
Czym jest luka czynszowa?
-
Czym są Społeczne Agencje Najmu?
-
Na czym polega program "Mieszkanie za remont"?