Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM), to firmy zajmujące się budownictwem społecznym, których celem jest realizacja inwestycji z mieszkaniami na wynajem o ograniczonej wysokości czynszów. Dawnej cele te były realizowane przez TBS-y. Zadaniem SIM-ów nie jest masowa budowa mieszkań, jako alternatywa dla oferty deweloperów, ale realizowanie potrzeb mieszkańców głównie małych i średnich gmin.
Co to są Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe?
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to działanie skierowane do rodzin bez mieszkań, oferujące im wynajem lokali mieszkalnych z niskim czynszem. SIM-y wspierane są dotacjami rządowymi, dają opcję partycypacji w kosztach budowy oraz najmu z dojściem do własności. |
Gminy realizujące inwestycje w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych mogą uzyskać dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Jej wysokość może wynieść 3 mln złotych lub 10 proc. wartości inwestycji. Możliwe jest również otrzymanie grantu ze środków Funduszu Dopłat w wysokości do 35 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Inicjatywa jest skierowana do rodzin, które nie mają mieszkania w danej gminie. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, ale dysponują dochodami umożliwiającymi regularne opłacanie czynszu, którego wysokość jest nawet o połowę niższa w porównaniu do stawek rynkowych.
Warunkiem otrzymania lokalu jest też wniesienie partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu. Partycypacja może potem zostać rozliczona w czynszu i dzięki tzw. wakacjom kredytowym można liczyć na obniżkę miesięcznych kosztów nawet o kilkadziesiąt procent.
W niektórych przypadkach możliwe jest zawarcie umowy najmu z dojściem do własności, dzięki czemu po określonym w umowie okresie będzie można uzyskać tytuł własności wynajmowanego mieszkania.
Dowiedz się więcej:
-
Jak dostać mieszkanie TBS?
-
Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
-
Co to jest mieszkanie socjalne?
-
Co to jest bonifikata na mieszkanie?