Społeczny Fundusz Klimatyczny to środki, które będą wspierać sprawiedliwą transformację energetyczną. Beneficjentami funduszu będą trzy grupy, na które znacząco wpływają koszty nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji dla budynków i transportu drogowego.
Co to jest Społeczny Fundusz Klimatyczny?
Społeczny Fundusz Klimatyczny będzie miał na celu wspieranie sprawiedliwej transformacji energetycznej przez finansowanie działań takich jak dekarbonizacja budynków, rozwój zrównoważonego transportu i dostęp do bezemisyjnych pojazdów. SFK skupi się na pomocy dla gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw oraz użytkowników transportu znajdujących się w trudnej sytuacji. |
Ze środków Społecznego Funduszu Klimatycznego będą mogły skorzystać:
- Gospodarstwa domowe znajdujące się w trudnej sytuacji. Będą to gospodarstwa dotknięte ubóstwem energetycznym, rozumianym jako brak dostępu do alternatyw dla paliw kopalnych, lub uzyskujące niskie dochody, które nie pozwalają na remont nieruchomości, którego efektem byłaby poprawa jej klasy energetycznej.
- Mikroprzedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji, które nie mają środków na remont nieruchomości lub zakup pojazdów bezemisyjnych, lub niskoemisyjnych, ani nie mają możliwości przejścia na alternatywne, zrównoważone rodzaje transportu.
- Użytkownicy transportu znajdujący się w trudnej sytuacji. Są to osoby i gospodarstwa domowe, dotknięte ubóstwem transportowym, zdefiniowanym jako konieczność ponoszenia wysokich kosztów transportu lub brak dostępu do przystępnych cenowo środków transportu. Do tej grupy zaliczymy również osoby o niskich dochodach, które nie mają środków na zakup bezemisyjnych i niskoemisyjnych środków transportu, oraz nie mają możliwości przejścia na alternatywne, zrównoważone rodzaje transportu (w tym transport publiczny).
Fundusz rozpocznie działalność w 2026 roku, na rok przed rozszerzeniem systemu handlu uprawnieniami do emisji ETS na budynki i transport drogowy (tzw. ETS II). Jeśli ceny energii będą wyjątkowo wysokie, rozszerzenie ETS może zostać przesunięte o rok.
Szacunkowa wartość funduszu to 86,7 mld euro, z czego 25 proc. ma zostać sfinansowanych przez zasoby krajowe, a pozostała kwota będzie pochodzić z licytacji uprawnień pochodzących z ETS II.
Ze środków Społecznego Funduszu Klimatycznego będą finansowane takie działania jak:
- renowacje budynków o niskiej charakterystyce energetycznej, w celu zmniejszenia zużycia energii w czasie użytkowania tych obiektów;
- zwiększenie dostępu do energooszczędnych mieszkań w tym lokali na wynajem i socjalnych;
- dekarbonizacja budynków;
- zwiększenie poziomu wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej;
- zapewnienie dostępu do pojazdów bezemisyjnych i niskoemisyjnych;
- rozwój zrównoważonego transportu zbiorowego;
- wsparcie rozwoju rynku używanych pojazdów elektrycznych.
Dowiedz się więcej:
-
Jakie rozwiązania oszczędzające energię są stosowane w budynkach?
-
Jak budownictwo mieszkaniowe wpływa na środowisko?
-
W jaki sposób ograniczyć stężenia radonu w domu?