Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Spowolnienie aktywności kupujących przez niepewność – indeks INPON po II kw. 2024 r.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Brak aktywnego rządowego wsparcia i odłożenie w czasie decyzji o uruchomieniu programu #naStart spowodowały jednocześnie zastój i uspokojenie rynku. Kupujący, którzy nie chcą lub nie mogą czekać na rządowe dotacje, mogą spokojnie przebierać w ofertach, licząc na promocje u deweloperów i negocjacje cenowe u prywatnych właścicieli – tak wynika z najnowszego badania nastrojów rynkowych po II kw. 2024 r. w ocenie pośredników, które co kwartał przeprowadza portal Nieruchomosci-online.pl.

 

Ocena rynku nieruchomości po II kw. 2024 r. w skrócie:

większy wybór mieszkań

promocje u deweloperów

większe szanse na negocjacje

stabilna gospodarka

odłożone wsparcie rządowe

wciąż szalone ceny

niska zdolność kredytowa

zamęt geopolityczny

 

Niepewność wstrzymuje kupowanie mieszkań – indeks INPON w dół

Indeks nastrojów rynkowych INPON – profesjonalny barometr koniunktury rynku wtórnego przyjął w II kwartale 2024 r. mniejszą w stosunku do poprzedniego kwartału wartość 52,73 pkt (spadek o 2,86 pkt). To wynik badania przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl na grupie 1155 pośredników w obrocie nieruchomościami w czerwcu 2024 r.  Jest to coraz mniejszy optymizm w kontekście oceny i prognoz dotyczących zachowania klientów rynku w przyszłych miesiącach, jednak wciąż nakreśla przewagę pozytywnego nastawienia klientów do obrotu nieruchomościami i szansę na dalszy rozwój sytuacji na rynku. 

Z branży płyną informacje o zwiększeniu się liczby ogłoszeń na sprzedaż i wynajem (podaż ofert), chociaż po stronie kupujących (popyt) również oczekuje się ożywienia w III kw. 2024 r.

Oczekiwanie na wprowadzenie programu #naStart i na wskazanie reguł jego uruchomienia spowodowało, że wiele osób wstrzymywało się z decyzją o zakupie nieruchomości, a to przekładało się na spowolnienie aktywności na rynku.​ Wydłużał się przez to czas, w jakim dochodziło do zawarcia transakcji. Kolejne istotne dla rynku nieruchomości determinanty to: warunki uzyskania kredytu i dostępność kredytów, stopy procentowe, inflacja, sytuacja geopolityczna i napięcia militarne.

Sprawdź pełną analizę i prognozy na III kw. 2024

 

Rynek mieszkaniowy hamuje, najem lekko w górę

Brak decyzji o uruchomieniu nowego programu wsparcia przez rząd przyniósł w II kw. 2024 r. pogorszenie sytuacji w 6 segmentach. Niewielka poprawa dotyczy jedynie subindeksów: najmu mieszkań większych (wzrost o 1,21 pkt) oraz najmu kawalerek (wzrost o 0,59 pkt). Podwyższenie oceny dotyczy zbliżającego się nowego roku akademickiego i większej aktywności studentów, jednak ogólna ocena sytuacji w tym segmencie jest dość niska przez trudności w znalezieniu najemców, których jest coraz mniej (przekierowanie z najmu na zakup własnego M, mniejszy napływ uchodźców).

Pomimo obniżenia wartości, nadal najwyższą wartość osiągał subindeks sprzedaży kawalerek (57,90 pkt) oraz sprzedaży mieszkań większych (ponad 55 pkt). Mimo wyraźnego hamowania perspektywy na rozwój sytuacji w tych segmentach wciąż są obiecujące. Po fali podwyżek wynagrodzeń i wzroście zdolności kredytowej zauważalna jest nadal wysoka aktywność w zakresie zakupów tzw. mieszkań ekonomicznych, szczególnie małych mieszkań, co potwierdza stosunkowo duża liczba udzielonych kredytów komercyjnych.

Poniżej 50 pozostawały wciąż subindeksy sprzedaży i najmu lokali biurowych (44,4 pkt) i usługowych (45,1 pkt).

Kupujący rządzą rynkiem. Dopasowanie się sprzedających

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami zwracają uwagę na fakt, że ci kupujący, którzy zdają sobie sprawę z wpływu programów rządowych na rynek nieruchomości, szczególnie możliwości kolejnych wzrostów cen wraz z ogłoszeniem i startem programu, jak to miało miejsce przy BK2%, wciąż są aktywni na rynku i pozostaną również do końca 2024.

Wzrostu popytu w III kwartale 2024 r. spodziewa się dla kawalerek (48,6%) oraz większych mieszkań (50,2%) prawie połowa ankietowanych przez Nieruchomosci-online.pl pośredników.

Kupujący zaczynają się wyraźnie dzielić:

  • na tych, którzy oczekują na program pomocy i obecnie rozglądają się za nieruchomością, która mogłaby spełnić potencjalne wymogi programu;
  • tych, którzy uznali, że nie wiadomo, w jakim terminie i na jakich zasadach taki program zostanie uruchomiony, a nie mogą (lub nie chcą) czekać;
  • tych, którzy uznali, że w tej sytuacji lepiej poszukać okazji lub możliwości negocjacji ceny. Dodatkowo nadal transakcje gotówkowe są częste, co stanowi o możliwościach „polowania” na okazję.

Wielu klientów wstrzymuje się z zakupem ze względu na ogłoszony program mimo opóźnień i nieoficjalnych informacji, że program nie wystartuje. Spodziewamy się zwiększonego ruchu, kiedy do ludzi dotrze, że nie mają na co czekać – opiniuje Mateusz Popis z wrocławskiego biura N-Home Nieruchomości.

W przypadku prognoz dotyczących podaży również oczekiwane są wzrosty, na co wskazuje 52,2% pośredników dla kawalerek i 59,1% dla mieszkań większych.

Sprzedający również determinują swoje działania w zależności od podejścia do rządowych programów, co wpływa na ich skłonność do negocjacji ceny zakupu. Podział tej grupy to:

  • wstrzymujący się ze sprzedażą i oczekujący na decyzje rządowe;
  • oferujący/podtrzymujący wysoką cenę;
  • ci, którzy nie mogą lub nie chcą czekać i decydują się obniżyć cenę.

Rynek się dopasowuje. Są w dalszym ciągu oferty tzw. ,,wyimaginowane” jednak nieakceptowalne dla potrzeb obecnego rynku – podkreśla Leszek Porzeziński z biura Góralczyk Nieruchomości w Łomży.

Dążymy do tego, że bardzo powoli trzeba przyzwyczajać sprzedających do myśli o potencjalnym spadku cen lub otwarcia się na duże negocjacje cenowe obecnych cen – dodaje Klaudia Konieczna z krakowskiego biura Investments.

Inną sprawą jest dostępność ofert nieruchomości z tych segmentów, które ze względu na poprzedni program BK2% pozostają nadal na stosunkowo niskim poziomie, choć jest to coraz szersza oferta i kupujący nie muszą już brać tego, co jest, ale mogą liczyć na nieruchomość bardziej dopasowaną do ich potrzeb. Droższe nieruchomości (mieszkania i domy) nie są narażone na te wahania rynku.

Sprawdź pełną analizę i prognozy na III kw. 2024
Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także