Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Sprzedaż mieszkania z współwłasnością

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Własność nieruchomości może być współdzielona między kilka osób, nie tylko małżonków, ale także osoby, które nie muszą łączyć żadne więzi powinowactwa czy pokrewieństwa, ale które postanowiły razem taką nieruchomość zakupić.

Czym jest współwłasność i jej rodzaje

Instytucję współwłasności reguluje kodeks cywilny, który wskazuje, że jest to sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Cechuje ją:

  • jedność przedmiotu współwłasności,
  • wielość podmiotów, którym to prawo przysługuje,
  • niepodzielność tego prawa.

Zgodnie z przepisami, każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie tylko do jej części.

Współwłasność może mieć formę:

  • współwłasności w częściach ułamkowych, w której udział każdego współwłaściciela we wspólnym prawie własności określony jest ułamkiem, albo
  • współwłasności łącznej (np. ustawowa wspólność małżeńska), charakter tej współwłasności jest bezudziałowy.

Współwłasność a sprzedaż mieszkania

W przypadku własności ułamkowej, każdy z właścicieli może rozporządzać swoim prawem dowolnie, w granicach przysługującego mu udziału. Nie musi przy tym uzyskać zgody pozostałych współwłaścicieli. Współwłasność łączna natomiast takiego prawa nie daje, a współwłaściciel nie może rozporządzać swoim prawem dopóki stosunek prawny trwa. Rozporządzanie wspólną nieruchomością, przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga zgody wszystkich właścicieli, np. gdy ma ona zostać wydzierżawiona.

W przypadku nieruchomości będącej współwłasnością w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać częścią, przypadającą na jego udział i np. sprzedać ją. W stosunku do tej części może również toczyć się postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika, który może sprzedać udział w nieruchomości na pokrycie długów właściciela tego udziału. W jego miejsce wstępuje wtedy osoba lub osoby, które udział ten nabyły.

Jeśli mamy do czynienia z współwłasnością łączną, jeden ze współwłaścicieli nie może sprzedać swojej części, ponieważ takowa mu nie przysługuje. Każdy ze współwłaścicieli ma bowiem prawo do całości nieruchomości. W przypadku gdy dwie osoby dzielą własność dwupiętrowego domu, nie oznacza to, że każda z nich jest właścicielem jednego piętra, ale że każdy z nich jest właścicielem całego domu. W tej sytuacji nieruchomość nie może zostać zajęta i sprzedana przez komornika, chyba że pozostali współwłaściciele wyrazili na to zgodę, bądź wyrazili zgodę na ustanowienie na niej hipoteki pod zabezpieczenie kredytu, który zaciągnął zadłużony współwłaściciel.

Jeśli właściciele nie mogą dojść do porozumienia, mogą skorzystać z możliwości zniesienia współwłasności, czyli likwidacji łączącego ich stosunku prawnego. Z żądaniem takim może wystąpić każdy ze współwłaścicieli. Może się to odbyć za porozumieniem w drodze umowy, albo w przypadku odmiennych stanowisk współwłaścicieli zniesienie takie może orzec sąd.

Umowa o zniesieniu musi być zawarta przez wszystkich współwłaścicieli, zawierać zgodne oświadczenie o przeniesieniu ich udziałów, a także zapisy dotyczące spłat, w tym terminów ich uiszczenia. Umowa taka, jak większość czynności związanych z nieruchomością, musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Sądowego zniesienia współwłasności dokonuje właściwy sąd rejonowy, który może orzec podział rzeczy wspólnej, przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli lub kilku właścicielom, sprzedaż rzeczy. Wtedy uzyskaną ze sprzedaży kwotę dzieli się między współwłaścicieli.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.

Zobacz także