Stan deweloperski jest popularny przede wszystkim w Polsce. Natomiast w krajach Europy Zachodniej i w USA pojęcie to jest praktycznie nieznane, gdyż rzadko spotyka się tam oferty mieszkań niewykończonych.
Co to jest stan deweloperski?
Pojęcie stanu deweloperskiego nie jest definiowane przez prawo i można je traktować bardziej jako określenie robocze. Dlatego zawsze trzeba przeanalizować ofertę konkretnego dewelopera, jaki dokładnie standard wykończenia mieszkania zapewnia. Przyjmuje się jednak, że mieszkanie w stanie deweloperskim powinno mieć wylewkę podłogową, wszelkie niezbędne instalacje (elektryczną, wodno-kanalizacyjną, pod urządzenia grzewcze), tynk gipsowy oraz okna i drzwi zewnętrzne.
Niekiedy spotyka się tzw. podwyższony standard deweloperski. Oprócz wyżej wymienionych elementów obejmuje on tzw. biały montaż, czyli urządzenia sanitarne. Niektóre firmy uwzględniają tu też zewnętrzne drzwi przeciwwłamaniowe.
Choć wzrasta popularność mieszkań w standardzie pod klucz, w Polsce nadal najwięcej buduje i sprzedaje się mieszkań w stanie deweloperskim. Wynika to z oszczędności, gdyż ceny za metr kwadratowy w tym standardzie są niższe. Dla niektórych nabywców ważna jest także możliwość całkowicie samodzielnego zaprojektowania wnętrza mieszkania i pełna dowolność użytych materiałów. Standard ten jest polecany osobom dobrze zorientowanym w rynku usług i materiałów wykończeniowych, a także tym, które samodzielnie potrafią wykonać niektóre prace.