Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym zapotrzebowanie budynku lub części budynku na energię w związku z użytkowaniem (oświetleniem, ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją, podgrzaniem wody).
Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwa charakterystyki energetycznej są wymagane w Polsce już od kilku lat – zasady ich sporządzania i przekazywania zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. W wyniku nowelizacji przepisów, od 28 kwietnia 2023 r. obowiązują zmienione i rozszerzone wymogi dotyczące tych świadectw.
Obecnie przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej nabywcy bądź najemcy jest wymagane przy sprzedaży i wynajmie wszystkich budynków i lokali. Przekazanie może nastąpić w formie papierowej lub elektronicznej.
W ogłoszeniach najmu bądź sprzedaży należy podać następujące informacje:
- jednostkową wielkość emisji CO2;
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową;
- roczne zapotrzebowanie na energię użytkową i końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną.
W przypadku niektórych typów budynków publicznych powinno się także umieścić świadectwo charakterystyki energetycznej w widocznym miejscu. Dotyczy to:
- budynków o powierzchni użytkowej powyżej 500 mkw., w których świadczone są usługi dla ludności (jeśli takie świadectwo jest już sporządzone);
- budynków o powierzchni użytkowej powyżej 250 mkw., zajmowanych przez prokuraturę, organy sprawiedliwości bądź organy administracyjne, gdzie odbywa się obsługa interesantów.
W przypadku nowych budynków inwestor ma obowiązek załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy bądź wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Obowiązek ten nie dotyczy domów do 70 mkw. budowanych na własne cele mieszkaniowe.
Wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej może zostać zlecone przez:
- właściciela bądź zarządcę budynku;
- osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (dotyczy zbycia bądź najmu) bądź spółdzielcze lokatorskie prawo lokalu (dotyczy najmu);
- inwestora (dotyczy budowy obiektu budowlanego).
Świadectwa są przygotowywane przez uprawnione osoby wpisane do wykazu będącego częścią centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Są to osoby z odpowiednim wykształceniem technicznym, czyli architekci, architekci krajobrazu, osoby z dyplomem inżyniera bądź magistra pożarnictwa, a także absolwenci studiów podyplomowych uwzględniających kwestie związane z budownictwem energooszczędnym, audytami energetycznymi i charakterystyką energetyczną budynków.