Zanim materiały budowlane zostaną dopuszczone do sprzedaży, przechodzą testy, które mają sprawdzić, czy nie wywierają one negatywnego wpływu na zdrowie. Wciąż jednak występują w starszych budynkach albo są nieumiejętnie wykorzystywane podczas budowy nowych. W takich przypadkach mogą być szkodliwe i niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak azbest wpływa na zdrowie?
-
Jak subit wpływa na zdrowie?
-
Jak ołów wpływa na zdrowie?
-
Jak pył krzemionkowy wpływa na zdrowie?
-
Jak wełna mineralna wpływa na zdrowie?
-
Jak kadm wpływa na zdrowie?
-
Jak formaldehyd wpływa na zdrowie?
Osoby, które są uczulone na poszczególne substancje, często zachowują większą czujność i unikają przebywania w ich oparach np. podczas remontu w mieszkaniu. Jednak gdy jesteśmy ogólnie zdrowi, dużo trudniej zauważyć, że materiały budowlane, które zostały wykorzystane do budowy czy remontu naszego miejsca zamieszkania, nam szkodzą.
Szczególnie chodzi o substancje, które wydzielają trujące opary nie tylko podczas nakładania, ale także podczas późniejszej eksploatacji. W największym stopniu szkodzą one małym dzieciom, osobom starszym, a także tym chorującym na przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astma).
Jak azbest wpływa na zdrowie?
Azbest, używany dawniej w eternicie, jest szkodliwy dla zdrowia, gdy ulega pokruszeniu i dostaje się do układu oddechowego. Może to prowadzić do poważnych chorób, takich jak rak płuc czy międzybłoniak. |
Azbest jest szkodliwym składnikiem eternitu, który kiedyś był stosowany w pokryciach dachowych. Aktualnie jego wykorzystywanie jest już zakazane (od 1997 r.), ale wciąż można spotkać domy, w których leży on na dachu. Warto wiedzieć, że samo mieszkanie w domu z pokryciem z eternitu nie jest szkodliwe.
Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy azbest jest pokruszony, a jego włókna dostają się do powietrza w postaci pyłu. Dlatego nie wolno ściągać samemu pokrycia dachu z eternitu, bo długotrwałe wdychanie pyłu azbestowego może prowadzić do pylicy, łagodnych zmian opłucnowych, ale także raka płuc i międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej, które są nowotworami złośliwymi. Jeżeli już musimy to zrobić, to, zgodnie z przepisami, należy powierzyć to zadanie specjalistom, którzy stosują odpowiednie zabezpieczenia oraz zasady programu gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, zatwierdzone przez starostę.
Jak subit wpływa na zdrowie?
Subit, czyli lepik asfaltowy używany do klejenia parkietów, jest toksyczny. Poza tym może zawierać azbest, co stanowi zagrożenie dla zdrowia, dlatego jego usunięcie powinno być przeprowadzone przez specjalistów. |
Subit to inaczej lepik asfaltowy, który był stosowany w latach 80. i 90. do klejenia parkietów i klepki parkietowej. W tym czasie był dopuszczony do użytku, ale później prowadzone badania dowiodły, że ma on toksyczne i chorobotwórcze działanie.
Aktualnie subit nie jest już wykorzystywany, ale jeśli mieszkamy w lokum, które zostało wykończone 40 – 50 lat temu, a na podłodze jest parkiet, to warto sprawdzić, czy ten klej nie kryje się pod podłogą. Aby to zrobić, trzeba oczywiście zerwać klepki. Jeżeli będzie to trudne i pod nimi zobaczymy gęstą, czarno – brunatną masę, która dodatkowo nie będzie chciała się zmyć z użyciem benzyny ekstrakcyjnej, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z subitem.
Poza benzopirenem, wydzielającym szkodliwe opary, subit zawiera również azbest, który powoduje wspomniane wcześniej poważne choroby układu oddechowego. Jeśli chcemy usunąć subit, to lepiej nie podejmować się tego samemu, tylko jak najszybciej zatrudnić wyspecjalizowaną firmę.
Jak ołów wpływa na zdrowie?
Ołów, używany w farbach i rurach wodnych w starych budynkach, stanowi zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci i kobiet w ciąży. Farby z ołowiem są obecnie ograniczone do specjalistycznych zastosowań, a ich szkodliwy wpływ jest minimalizowany przez odpowiednie zabezpieczenia. |
Ołów jest najczęściej składnikiem farb i cały czas są stosowane produkty, które zawierają w sobie ten pierwiastek. Co prawda publiczna sprzedaż takich farb została zakazana w Unii Europejskiej już w 1992 roku, ale wciąż można je wykorzystywać do renowacji i konserwacji historycznych budynków. Niebezpieczne są opary ołowiu, które szkodzą głównie dzieciom do sześciu lat, bo negatywnie wpływają na ich mózg, układ nerwowy i szereg innych narządów. Dlatego aktualnie, aby do tego nie dopuścić, powierzchnia pokryta farbą z ołowiem jest dodatkowo zabezpieczana preparatem, który neutralizuje jej trujący wpływ na zdrowie.
Farby z ołowiem są dostępne tylko dla specjalistów, zajmujących się odnawianiem starszych budynków. Szeroko dostępne są farby bez ołowiu, które mogą kupić przeciętni konsumenci. Wciąż jednak warto zachować czujność, jeżeli przebywamy w pobliżu miejsca, gdzie odbywa się renowacja zabytków, bo tam mogą unosić się opary farb ołowianych.
Niebezpieczeństwo zatrucia ołowiem pojawia się także wówczas, gdy mieszkamy w starym budynku, w którym mogą znajdować się rury ołowiane. Jeżeli przepływa przez nie woda pitna, to ten pierwiastek może się częściowo rozpuszczać i powodować skażenie. Nadmiar ołowiu, który poprzez picie wody wnika do organizmu, szczególnie zagraża dzieciom, ale również kobietom w ciąży.
Jak sprawdzić, czy mamy w domu rury ołowiane? Jeżeli instalacja wodna nie była wymieniana od lat 70., to istnieje takie ryzyko. W celu weryfikacji należy przyjrzeć się kolorowi rur (najłatwiej to zrobić w pobliżu wodomierza). Jeżeli są w szarym kolorze, a dodatkowo nie przyciągają magnesu (w odróżnieniu od rur stalowych i ocynkowanych), to prawdopodobnie są wykonane z ołowiu.
Jak pył krzemionkowy wpływa na zdrowie?
Pył krzemionkowy, uwalniany podczas prac budowlanych jak wiercenie czy piaskowanie elementów kamiennych, może negatywnie wpływać na układ oddechowy i prowadzić do chorób takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). |
Krzemionka, a właściwie pył, który jest uwalniany podczas wyburzania, wiercenia czy piaskowania negatywnie wpływa na układ oddechowy. Długotrwałe wdychanie pyłu w najgorszym przypadku może powodować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
Krzemionka znajduje się we wszystkich rodzajach kamieni. Można więc ją znaleźć także w cegłach, betonie czy piasku. Ta substancja nie jest niebezpieczna podczas eksploatacji (np. czy mamy ściany z cegieł albo strop z betonu w domu). Swoje trujące właściwości uwalnia tylko wtedy, kiedy pyli, czyli najczęściej podczas prac budowlanych.
Jak wełna mineralna wpływa na zdrowie?
Brak odpowiednich zabezpieczeń podczas pracy z wełną mineralną, która zawiera włókno szklane, może prowadzić do podrażnienia płuc oraz przewlekłych chorób związanych z wdychaniem tych włókien. |
Wełna mineralna to substancja, która jest dozwolona i powszechnie stosowana w budownictwie do izolacji. Jednak brak odpowiedniego zabezpieczenia przed pracą z nią może wywoływać negatywny wpływ na zdrowie.
Wełna mineralna zawiera włókno szklane i to ono w gruncie rzeczy jest szkodliwe. Osadza się ono na skórze i jest bardzo trudne do zmycia. Jednak największe niebezpieczeństwo rodzi wdychanie włókien, które mogą osadzić się w płucach i prowadzić do ich podrażnienia, a przy długotrwałym oddziaływaniu do chorób przewlekłych.
Dlatego jeżeli w naszym domu wykonuje się izolację z wełny, to podczas prowadzenia prac budowlanych nie wolno tam przebywać, aby nie wdychać pyłu, który uwalnia się podczas cięcia włókna szklanego.
Jak kadm wpływa na zdrowie?
Ekspozycja na kadm może być szkodliwa podczas pracy z tym metalem, przy jego podgrzewaniu, kiedy to opary mogą wniknąć do układu oddechowego, kości i organów, upośledzając ich funkcje. |
Kadm to metal, który spowalnia pojawienie się rdzy. Dlatego jest składnikiem farb, kabli elektrycznych i stosuje się go także w systemach ochrony przeciwpożarowej i jako powłokę ochronną stali.
Zagrożenie kadmem pojawia się podczas pracy z nim, do którego niezbędne jest jego podgrzanie. Wtedy pojawiają się opary, które wnikają do układu oddechowego, organów wewnętrznych i kości oraz osadzają się na odsłoniętych częściach ciała. Dlatego po podgrzaniu kadmu należy dokładnie umyć ręce, aby nie przedostał się do jamy ustnej podczas jedzenia, picia czy palenia papierosów. Późniejsza eksploatacja materiałów, które mają w składzie kadm, jest bezpieczna.
Jak formaldehyd wpływa na zdrowie?
Formaldehyd, stosowany w produkcji materiałów budowlanych i mebli, drażni układ oddechowy i może powodować bóle głowy, a jego obecność w pomieszczeniach po remoncie wymaga częstego wietrzenia dla neutralizacji. |
Formaldehyd stosuje się w produkcji lakierów, barwników, pianek, papy, klejów i mebli. Działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, a także wywołuje bóle głowy.
Uwalnianie formaldehydu jest największe podczas produkcji materiałów budowlanych czy mebli. Później jego emisja maleje, ale wciąż jest obecna. Jeżeli więc mamy mieszkanie po remoncie, to warto często je wietrzyć. Cyrkulacja powietrza sprawia, że formaldehyd się neutralizuje.
Dowiedz się więcej:
- Jak radon wpływa na organizm człowieka?
- Jak eternit wpływa na zdrowie i jak go usunąć?
- Jak sprawdzić, czy normy hałasu w mieszkaniu są przekroczone?
- Jak budownictwo mieszkaniowe wpływa na środowisko?
Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html