Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Szukasz domu? Oto, co może zrobić dla ciebie pośrednik

Szukasz domu? Oto, co może zrobić dla ciebie pośrednik

Anna Serafin

Masz w planach kupno domu? To poważna decyzja, z którą wiąże się wiele niewiadomych. Gdzie szukać odpowiedniej oferty? Jakie formalności załatwić? Na co zwrócić uwagę, aby sprzedający cię nie oszukał? Kupno domu przez biuro nieruchomości może ci znacznie ułatwić ten proces. Warto skorzystać z usług pośrednika, aby szybciej znaleźć swoje wymarzone cztery kąty.

Pośrednik ma dostęp do dużej bazy ofert i szybko jest w stanie wychwycić godne uwagi ogłoszenia. Dodatkowo pomoże ci przejść przez cały proces zakupu. Wesprze cię w kontaktach ze sprzedającym, zajmie się negocjacją ceny i w twoim imieniu załatwi większość formalności. To dobry wybór dla osób, które chcą oszczędzać czas, ale też dla tych, którzy dom kupują po raz pierwszy.

Rola pośrednika w procesie kupna

Pośrednik ma za zadanie połączyć ze sobą dwie strony transakcji, czyli dla sprzedającego znaleźć odpowiedniego kupca albo odwrotnie. Mitem jest, że rolą agenta jest tylko pobieranie prowizji za sprzedaż mieszkania i dużo lepiej jest sprzedawać bezpośrednio.

Oczywiście na prowizji można zaoszczędzić, ale często trzeba zapłacić więcej za kredyt, remont domu czy usługę notariusza. Specjalista w swoim zawodzie ma znajomości wśród ekspertów różnych branż, z którymi może wynegocjować lepsze warunki dla swoich klientów.

Jeśli decydujesz się na kupno domu przez biuro nieruchomości, to o pośredniku lepiej myśleć jako o twoim doradcy niż o osobie, która chce na tobie zarobić. Tak naprawdę zadowolenie obu stron sprawi, że klienci będą polecać innym danego agenta, więc zależy mu, aby usatysfakcjonować sprzedającego i kupującego.

Pamiętaj, że z kupnem domu wiąże się wiele obowiązków. Więcej dowiesz się o nich tutaj - "10 rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć, jeśli kupisz dom jednorodzinny".

Znajomość rynku

Jeśli na co dzień nie śledzisz rynku nieruchomości, na którym chcesz kupić dom, to naprawdę trudno będzie ci od razu trafić na interesującą ofertę. Pośrednik ma tę przewagę, że jeśli pozna twój budżet i oczekiwania, to jest w stanie od razu zaproponować godne obejrzenia domy. Jest ekspertem, więc wie, w jakich lokalizacjach szukać, gdzie powstają nowe inwestycje, a gdzie są warte uwagi domy z rynku wtórnego. Jest w stanie także cię ostrzec przed aspektami, których możesz na pierwszy rzut oka nie zauważyć, np. nieustawny pokój czy niekorzystny widok z okna. Jednym słowem, oszczędzisz czas, bo pośrednik przefiltruje ogrom ogłoszeń i wybierze te, które mogą ci się spodobać.

Szeroka dostępność i monitoring ofert

Pośrednik szuka domów inaczej niż robi to osoba spoza branży. Nie wszystkie nieruchomości przeznaczone do sprzedaży trafiają na popularne portale ogłoszeniowe. Często zdarza się tak, że to agenci dzielą się informacjami o swoich klientach i na tej podstawie dopasowują do siebie zainteresowanych.

Pośrednicy stale także monitorują oferty. Widzą, kiedy cena się zmienia, więc mogą sprawnie cię o tym poinformować, abyś mógł zaoszczędzić pieniądze.

Profesjonalna prezentacja nieruchomości

Kiedy kupujesz dom, wydajesz niemałe środki, dlatego naturalne jest, że chcesz być traktowany profesjonalnie. Skorzystanie z usług pośrednika sprawi, że taka właśnie będzie prezentacja nieruchomości.

Można to rozpatrywać w dwóch aspektach. Po pierwsze, agent pokaże ci tylko interesujące oferty, a w razie potrzeby skontaktuje się ze sprzedającym w celu uzyskania większej liczby zdjęć czy dopytania o szczegóły. Nie będzie marnował twojego czasu ogłoszeniami, które z góry są skazane na porażkę.

Rola pośrednika jest również bardzo ważna podczas prezentacji domu na żywo. Agent sprzedającego może mu pomóc tak zaaranżować dom, abyś oglądając go, poczuł się prawie jak u siebie. Jednak twój doradca pomoże ci nie ulec tej atmosferze, tylko zachować czujność i zada sprzedającemu kluczowe pytania między innymi o: stan techniczny i prawny nieruchomości, jej lokalizację i otoczenie, dostępność, wykonywane remonty, czy dom jest dobrze docieplony i odpowiednio jasny oraz jakie są koszty utrzymania.

Kompleksowa obsługa formalności

Kupno nieruchomości to nie tylko dogadywanie się ze sprzedającym, ale szereg formalności, które trzeba załatwić. Na wstępnym etapie transakcji pośrednik pomoże ci sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, abyś miał pewność, że można bezpiecznie ją kupić. Może także zlecić ekspertyzę stanu technicznego domu i wynegocjować niższą cenę za usługę niż gdybyś szukał fachowca bezpośrednio.

Jeżeli będziesz potrzebował kredytu hipotecznego, to agent może cię skontaktować z godnym polecenia doradcą kredytowym, a nawet sam sprawdzić twoją szansę na uzyskanie finansowania w bankach.

Po sfinalizowaniu transakcji specjalista przypomni ci także o tym, aby zawrzeć nowe umowy na dostarczenie mediów czy wywóz śmieci, ale też, żeby opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (jeżeli sytuacja tego wymaga). To wszystko sprawia, że kupno domu przez biuro nieruchomości pomoże ci zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, a często uchroni cię od błędów i niedopatrzeń.

Więcej o dodatkowych kosztach przy zakupie domu przeczytasz tutaj: "Nie tylko cena. Z jakimi kosztami musisz się liczyć, kupując dom?"

Negocjacje cenowe

Jeśli trafisz na doświadczonego specjalistę, to możesz być pewien, że „zęby zjadł” na negocjacjach cenowych. Będzie wiedział jak rozmawiać ze sprzedającym, aby był on skłonny opuścić cenę. Sam możesz podchodzić do sprawy zbyt emocjonalne, a racjonalne argumenty agenta dają większą szansę na sukces. Biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, nawet niewielki procentowo upust, wiąże się dla ciebie ze sporą oszczędnością.

Umówienie notariusza

Po poszukiwaniach odpowiedniej oferty i negocjacjach ze sprzedającym czas na wisienkę na torcie, czyli formalne przeniesienie własności u notariusza. W tym także może pomóc ci pośrednik. Każda agencja współpracuje z kancelarią notarialną. Pośrednik zadba o to, aby znaleźć termin pasujący obu stronom, zgromadzi dokumenty dla notariusza oraz zbierze wyciągi z ksiąg wieczystych, które potwierdzą, że nieruchomość jest wolna od obciążeń. Dzięki temu ty i sprzedający tylko przychodzicie na umówioną godzinę i składacie podpisy na dokumentach. O nic więcej nie musicie się martwić.

Analizując wszystkie korzyści z zatrudnienia pośrednika, widać, że są one wyższe niż prowizja, którą trzeba będzie zapłacić. Warto więc oddać proces szukania i kupna mieszkania w ręce profesjonalisty, aby oszczędzić sobie stresu.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także