Termoizolacja budynku ma na celu zminimalizowanie strat ciepła, a przez to zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Wymaga ona sporych nakładów finansowych, jednak oszczędności można odczuć praktycznie od razu. Nakłady zwracają się jednak dopiero po kilku latach.
Co to jest termoizolacja budynku?
Termoizolacja budynku to proces zmniejszający straty ciepła i koszty ogrzewania. Do termomodernizacji stosuje się materiały takie jak pianka poliuretanowa, styropian i wełna mineralna. |
Współcześnie budowane domy są już stawiane w technologii energooszczędnej. Mają dobrą termoizolację i systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła.
W starym budownictwie natomiast często trzeba dokonać zmian w termoizolacji, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. W tym celu przeprowadza się audyt energetyczny. Ustala się dzięki temu zakres termomodernizacji na podstawie wyznaczonych parametrów technicznych i ekonomicznych. Najczęściej należy wykonać docieplenie ścian zewnętrznych i stropów, wymianę okien i wymianę lub modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych.
Materiały, które służą do termoizolacji to pianki, styropiany oraz wełna mineralna lub szklaną.
Pianki zapewniają stuprocentową szczelność. Dzięki technologii natrysku pianka tworzy jednolitą i jednocześnie pozbawioną mostków termicznych warstwę. Kładzie się ją zdecydowanie szybciej niż inne materiały, co zdecydowanie skraca czas budowy lub remontu. Pianka jest w pełni bezpiecznym materiałem dla zdrowia i dla środowiska, gdyż nie pyli się, nie utlenia i nie kruszy. Zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania budynku.
Styropian używany jest przede wszystkim do izolowania ścian i przegród poziomych. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jego zaletą jest niewielka waga, co ułatwia jego transport. Jest nisko nasiąkliwy, prosty w obróbce i montażu oraz obojętny dla skóry i błon śluzowych. Jego zasadnicza wadą jest niestety słaba izolacyjność akustyczna.
Wełna ma dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Jest odporna na ogień i niewsiąkliwa. Może być stosowana do ocieplania ścian oraz poddaszy i dachów płaskich. Tradycyjne wełny mają różne wymiary i różną grubość. Mogą występować jako miękkie i średnio miękkie oraz twarde. Wykorzystywana jest najczęściej do izolowania ścian i dachów. Największym zagrożeniem dla wełny jest wilgoć, gdyż przy dłuższym kontakcie z wodą traci niestety swoje właściwości izolacyjne.
W zasadzie trudno wskazać zdecydowaną przewagę któregoś z wymienionych materiałów ociepleniowych. Biorąc pod uwagę właściwości termiczne, stosunkowo najlepiej wypada pianka poliuretanowa, która ma najniższy współczynnik przenikania ciepła, jednak różnica w stosunku do pozostałych materiałów nie jest duża. Wszystkie mają bowiem bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, które zawdzięczają porowatej strukturze.
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest klasa energetyczna budynku?
-
Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
-
Co to jest Społeczny Fundusz Klimatyczny?
-
Jaki typ ogrzewania wybrać do domu?